W sobotę w Kościele greckokatolickim przypada święto Ofiarowania Pańskiego i Dzień Życia Konsekrowanego. Różnica wynika z faktu, że wierni tej wspólnoty posługują się w liturgii kalendarzem juliańskim, a nie gregoriańskim – poinformowało PAP biuro prasowe Episkopatu Polski.
W centralnym nabożeństwie w katedrze św. Jana Chrzciciela w Przemyślu udział wezmą przedstawiciele wszystkich zakonów greckokatolickich z okolic Przemyśla.
„W tym dniu abp Eugeniusz Popowicz, metropolita archidiecezji przemysko-warszawskiej, odprawi uroczystą mszę św. i prosi wszystkich wiernych o modlitwę za osoby konsekrowane. Modlimy się za zakonników, siostry zakonne i kolejne powołania. Wszystkie konsekrowane osoby otrzymają też uroczyste błogosławieństwo” – poinformował ks. mitrat Bogdan Stepan, wikariusz generalny archidiecezji przemysko-warszawskiej Kościoła greckokatolickiego.
Dodał, że w Polsce funkcjonuje jeden zakon męski - to bazylianie. Liczy kilkunastu zakonników w kilku klasztorach. „Kościół greckokatolicki w Polsce nie jest zbyt liczny i jesteśmy mocno rozproszeni. Księża i zakonnicy bazylianie pracują i posługują w Warszawie, Węgorzewie, Kętrzynie i Przemyślu. Pełnią oni posługę duszpasterską, pracują w parafiach i katechizują” – wyjaśnił ks. mitrat Stepan.
W Kościele greckokatolickim są także zgromadzenia żeńskie. W Polsce posługują trzy: żeńska gałąź Zakonu św. Bazylego (Bazylianki), Siostry św. Józefa Oblubieńca NMP (Jozafitki) i Siostry Służebnice Niepokalanej Panny Maryi (Służebniczki). „Ten ostatni jest najliczniejszy, w Polsce mamy około 50 sióstr służebniczek. Siostry swoim życiem świadczą o wierze w Chrystusa i pracują na rzecz wiernych Kościoła greckokatolickiego, ale nie tylko. Ich zadaniem jest pomaganie w parafiach i katechizacja. Warto podkreślić, że w Przemyślu prężnie działa Ekumeniczny Dom Pomocy Społecznej prowadzony właśnie przez Służebniczki” – podkreślił ks. mitrat Stepan. Jak dodał siostry mają ok. siedemdziesięciu podopiecznych i są to osoby różnych wyznań.
Ks. mitrat Bogdan Stepan dodał, że zakon służebniczek powstał w 1892 roku. Założyła go siostra Josafata Hordaszewska, ogłoszona błogosławioną przez papieża Jana Pawła II 27 czerwca 2001 r., podczas pasterskiej wizyty we Lwowie.
Wierni Kościoła greckokatolickiego w Polsce skupieni są w dwóch diecezjach: przemysko-warszawskiej i wrocławsko-gdańskiej. Kościół ten ma własną liturgię i posługuje się kalendarzem juliańskim, a nie gregoriańskim, jak Kościół rzymskokatolicki. Wierni obu tych obrządków mogą uczestniczyć nawzajem w swoich nabożeństwach i przyjmować Komunię świętą. (PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ pat/