Dżihadyści z Państwa Islamskiego przejęli całkowitą kontrolę nad centrum Palmiry w środkowej Syrii i weszli do starożytnych ruin, ale nie ma na razie doniesień o niszczeniu zabytków - informuje w czwartek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.
W oświadczeniu, które pojawiło się na Twitterze Państwo Islamskie twierdzi, że zajęło całą Palmirę, łącznie z tamtejszymi obiektami wojskowymi i że wycofujące się siły syryjskiego reżimu pozostawiły "wielką liczbę" zabitych.
Według Obserwatorium Państwo Islamskie kontroluje już ponad połowę terytorium Syrii, choć głównie są to obszary słabo zaludnione. Państwowa telewizja syryjska przyznała w środę wieczorem, że siły prorządowe wycofały się z Palmiry po przeprowadzeniu ewakuacji większości cywilów.
Przedstawiciele władz syryjskich wyrażali obawę, że dżihadyści będą chcieli obwieścić zwycięstwo w wojnie przeciw cywilizacji, niszcząc pozostałości starożytnej Palmiry, znajdującej się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Przed wejściem dżihadystów do Palmiry kilkaset tamtejszych posągów udało się przetransportować w bezpieczne miejsce. Pozostało jednak muzeum i zabytki, których ze względu na znaczne rozmiary nie dało się przenieść.
Palmira słynie m.in. z kolumnowych portyków i rzeźby sepulkralnej, a na liście UNESCO figuruje od 1980 roku. W 2013 r. została wciągnięta na listę zabytków zagrożonych, na której w Syrii jest m.in. Aleppo, Bosra, Damaszek i starożytne miasta na północy.
Zdobycie Palmiry - zaledwie kilka dni po przejęciu kontroli nad Ramadi w zachodnim Iraku - to dla islamistów znaczące zwycięstwo. Pokazuje zdolność Państwa Islamskiego do skutecznego prowadzenia walk na kilku frontach jednocześnie i pogrzebało nadzieje na rychły upadek dżihadystów po ostatnich porażkach tego ugrupowania w irackim Tikricie i gdzie indziej - ocenia agencja AP.
Dla syryjskiego rządu prezydenta Baszara el-Asada to także dotkliwa strata - Palmira to nie tylko miasto o trudnej do przeszacowania wartości kulturalnej, ale też brama do obszarów kontrolowanych przez wojska rządowe, w tym do Damaszku, wybrzeży na południu i południowym zachodzie kraju oraz miasta Dajr az-Zaur na wschodzie. W pobliżu Palmiry znajdują się również znaczne złoża ropy naftowej i gazu.(PAP)
az/ kar/