Wolność została wywalczona krwią i ofiarą życia wielu tysięcy polskich żołnierzy, dlatego mundur musi być otoczony szczególną czcią – powiedziała w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas otwarcia wystawy „Mundury polskich żołnierzy – szacunek dla munduru”.
"Dziś mówimy: atak na polski mundur to jest atak na polskie państwo" - powiedziała marszałek Sejmu.
Mówiła, że polski mundur był "świadkiem zbrodni katyńskiej", a po guzikach z polskich mundurów byli identyfikowani zamordowani tam przez Sowietów polscy oficerowie. "Pamiętajmy o polskim mundurze w tym trudnym czasie, w jakim jesteśmy dziś, bo polscy żołnierze zmagają się dziś z wielkim niebezpieczeństwem na granicy z Białorusią" - podkreśliła Witek.
Podziękowała żołnierzom i wyraziła szacunek dla tego co robią. "Wciąż jesteście wierni temu, co przysięgaliście: wiernie służyć ojczyźnie, bronić granic Rzeczpospolitej nawet z narażeniem własnego życia" - powiedziała.
Zaapelowała, aby wszyscy szczególnie w dniu Święta Niepodległości, okazywali "wdzięczność i szacunek polskiemu żołnierzowi, polskiemu mundurowi i polskiemu państwu".
Szef MON Mariusz Błaszczak mówił, że 103 lata temu Polska wybiła się na niepodległość, po 123 latach niewoli, a w 1920 r. to żołnierze Wojska Polskiego zatrzymali nawałę bolszewicką i komunizm, zwyciężając w Bitwie Warszawskiej.
"Czasy się zmieniają, zmieniają się zagrożenia, zmieniają się metody wojen. Natomiast niezmienna pozostaje postawa żołnierzy Wojska Polskiego" - mówił Błaszczak. Dodał, że odznaczają się oni "honorem, odwagą i wiernością przysiędze, którą składają".
"Spotykamy się z nowymi wyzwaniami. Dziś Polska jest poddana atakowi hybrydowemu - to jest wyzwanie, któremu żołnierze Wojska Polskiego stawiają czoła" - powiedział.
Także on zaapelował, by w Święto Niepodległości pamiętać "o żołnierzach pełniących służbę na granicy Rzeczypospolitej, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo". "Świętujmy 11 listopada z szacunkiem dla munduru żołnierza Wojska Polskiego" - powiedział.
Szef MON podjął w tym roku decyzję, żeby tegoroczne Święto Niepodległości było również "Dniem Szacunku dla Munduru". Dlatego w 103 salach tradycji jednostek wojskowych w kraju przygotowano spotkania z żołnierzami. Będzie tam można obejrzeć sprzęt i mundury. (PAP)
autor: Krzysztof Kowalczyk
krz/ mok/