Trzysta osób wyruszyło w sobotę rano z Białegostoku do Wilna na Litwie, w ogólnopolskiej pieszej pielgrzymce ekumenicznej do sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej. Dotrą tam 24 sierpnia, trasą przez Białoruś. Do przejścia mają blisko 290 km.
Pielgrzymka organizowana jest po raz 22. Wyruszyła rano po mszy św., którą dla jej uczestników odprawił w białostockiej bazylice katedralnej biskup pomocniczy Archidiecezji Białostockiej Henryk Ciereszko, który także bierze udział w pieszej wędrówce do Wilna.
W tym roku pielgrzymka jest rekordowo liczna, w ostatnich latach średnio wychodziło z Białegostoku ok. 250 pątników. W tym roku spośród trzystu uczestników najstarszy ma 84 lata, najmłodszy - 8 lat.
W Grodnie na Białorusi dołączy do niej kolejna grupa ok. stu osób, przeważnie miejscowych Polaków. O ekumenicznym charakterze pielgrzymki decyduje głównie to, że pątników przyjmują po drodze z wielką życzliwością ludzie różnych wyznań, choć i w pielgrzymce idą nie tylko katolicy.
W tym roku przebiega ona pod hasłem "Kto wierzy, nigdy nie jest sam". "Z wiarą nie jesteśmy sami, z Bogiem nie jesteśmy sami, mimo że czasem doskwiera nam osamotnienie, ból czy cierpienie" - powiedział PAP kierownik pielgrzymki ks. Łukasz Żuk. Pielgrzymka jest też dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II.
Trasa podzielona jest na dziewięć etapów marszu, łącznie ma 288 km. Trzeciego dnia pątnicy przekroczą granicę z Białorusią w Kuźnicy i dzień marszu zakończą w Grodnie. Do Ostrej Bramy dotrą 24 sierpnia po południu. Na zakończenie pielgrzymki w kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej zostanie odprawiona msza św. (PAP)
rof/ malk/