Religia

16.08.2018

Ekumeniczna pielgrzymka z Białegostoku do Wilna

Blisko czterysta osób z kraju i zagranicy wyruszyło w czwartek rano z Białegostoku w ogólnopolskiej pielgrzymce ekumenicznej do sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej w Wilnie na Litwie. Pątnicy idą trasą przez Grodno na Białorusi, do Wilna dotrą 24 sierpnia.

W grupie są nie tylko Polacy z całego kraju, ale również uczestnicy m.in. z Austrii, Francji i Wielkiej Brytanii. W ciągu dziewięciu dni pątnicy przejdą prawie 290 km; w sobotę przekroczą polsko-białoruską granicę w Kuźnicy (Podlaskie) i ten etap zakończą w Grodnie. Tam dołączy do nich grupa tamtejszych Polaków, licząca ok. stu osób. Siódmego dnia wędrówki pątnicy przekroczą granicę białorusko-litewską.

Pielgrzymkę organizuje po raz 26. Archidiecezja Białostocka. Jej ekumeniczny charakter polega na tym, że uczestnicy wędrują przez tereny zamieszkane zarówno przez katolików, jak i prawosławnych, i są przyjmowani przez wiernych obu tych wyznań.

Pielgrzymi rokrocznie podkreślają ogromną życzliwość i pomoc, której tam doświadczają. Jeśli jest taka potrzeba i możliwość, w mijanych parafiach (zwłaszcza na Białorusi) zostawiają datki np. na konieczne inwestycje.

Tegoroczna pielgrzymka przebiega pod hasłem "Mocni w Duchu", które nawiązuje do - przeżywanego w Kościele katolickim - roku Ducha Świętego. "Będziemy zastanawiali się nad rolą Ducha Świętego nie tylko w Kościele, ale także w życiu codziennym" - powiedział PAP kierownik pielgrzymki ks. Łukasz Żuk.

Odnosząc się do liczby uczestników, która rośnie, dodał, że być może kluczem jest atmosfera tej pielgrzymki. "Tu jest więcej modlitwy, skupienia, ciszy, medytacji. Może ludzie teraz tego potrzebują bardziej" - przyznał ks. Żuk.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL