Koncert węgierskiego zespołu Omega, prezentacje kuchni staropolskiej, jarmark z artykułami żywnościowymi z różnych stron świata – to główne atrakcje Europejskiego Festiwalu Smaku, który w czwartek rozpocznie się w Lublinie.
„To już szósta edycja naszego festiwalu. Przygotowaliśmy bogaty, różnorodny program, zarówno dla mieszkańców Lublina jak i turystów” – powiedział dyrektor artystyczny festiwalu Waldemar Sulisz.
Największą atrakcją ma być koncert węgierskiego zespołu Omega, bardzo popularnego przed laty. Wystąpi on w Lublinie wraz z orkiestrą symfoniczną Uniwersytetu Marcina Lutra w Wittenberdze w widowisku typu światło i dźwięk „Omega oratorium”. Wykona też swój największy przebój „Dziewczyna o perłowych włosach”. „Omega to ciągle świetny zespół, który przyciąga tłumy fanów” – podkreślił Sulisz.
Koncertować będą też Shantel i Bucovina Club Orkestar, grający muzykę bałkańską, grupy VooVoo, Sztywny Pal Azji, Kayah, a także krakowski zespół Chluba wykonujący przedwojenne polskie przeboje.
Podczas festiwalu na „scenie smaku” na Starym Mieście prowadzone będą pokazy gotowania m.in. potraw staropolskich, w związku ze zbliżającą się 700. rocznicą założenia Lublina, która będzie obchodzona w 2017 r. Będzie można zobaczyć jak przyrządza się sandacza w płatkach złota, polewkę piwną z kołdunami z serem, czy animelkę, czyli grasicę cielęcą duszoną na maśle i inne smakołyki. Staropolskie potrawy będą podawane w wybranych restauracjach.
„Kuchnia staropolska była przebogata, w XVII w. znała około 200 rodzajów zup. Kuchnia była sztuką, wystarczy przyjrzeć się jak wspaniale wyglądają potrawy na obrazach z epoki. Warto przypomnieć te tradycje” – zaznaczył Sulisz.
Na Starym Mieście i na deptaku w centrum Lublina stanie ponad sto straganów z żywnością zarówno regionalną, jak i pochodzącą z zagranicy, m.in. Niemiec, Bułgarii, Węgier, Turcji i Grecji. Organizatorzy zapowiadają duży wybór rozmaitego pieczywa, ciast, wędlin, przypraw, nalewek, serów, wina, przetworów z owoców i warzyw. Będzie można skosztować osmańskich wypieków baklava, suszonych owoców z różnych stron świata, produktów kuchni gruzińskiej.
W programie festiwalu są też spektakle, m.in. przedpremierowy pokaz Teatru Telewizji TVP 1 „Brancz” w reżyserii Juliusza Machulskiego, przedstawienie Piotra Bikonta „Błazen Pana Boga” oraz lubelskiego reżysera Łukasza Witt-Michałowskiego „Legendy Starego Miasta – Córka Złotnika”.
Otwarte zostaną wystawy fotograficzne: „Sąsiadka” Tadeusza Rolke i Chrisa Niedenthala, nawiązująca do wydarzeń w Jedwabnem, a także „Lubelskie tańczy” Andrzeja Koziary oraz wystawa aktów Andrzeja Fetisha Frankowskiego.
Festiwal potrwa do niedzieli 7 września. (PAP)
kop/ dym/