Najbliższe Europejskie Spotkanie Młodych Taizé odbędzie się w Turynie we Włoszech od wtorku 28 grudnia 2021 do soboty 1 stycznia 2022 r. W miarę możliwości młodzi uczestnicy będą goszczeni w rodzinach lub w miejscach wspólnego zakwaterowania – podaje Wspólnota Taizé na swojej stronie internetowej.
Europejskie Spotkanie Młodych w Turynie, ogłoszone we Wrocławiu w grudniu 2019 r., było planowane na przełomie 2020/2021. Z powodu pandemii zostało przełożone o rok i odbędzie się od wtorku 28 grudnia 2021 do soboty 1 stycznia 2022 r.
Zaznaczono, że z powodu niejasnej sytuacji zdrowotnej szczegóły spotkani zostaną podane w późniejszym terminie.
Wspólnota zapewniła, że "w miarę możliwości młodzi uczestnicy Europejskiego Spotkania Młodych będą goszczeni w rodzinach lub w miejscach wspólnego zakwaterowania (ośrodki parafialne i szkoły)".
"Modlitwy południowe będą się odbywały w kościołach w centrum miasta, a wieczorne w centrum wystawowym w Lingotto. Program poranny będzie się odbywał w parafiach, a popołudniowe spotkania tematyczne różnych częściach miasta" – czytamy w komunikacie.
Zapewniono, że "wiele wydarzeń spotkania będzie transmitowanych przez Internet, aby umożliwić udział tym, którzy nie mogą przybyć do Turynu".
Wspólnota Taizé poprosiła, żeby "ci, którzy myślą o zorganizowaniu grupy, która chciałaby przyjechać do Turynu, jak najszybciej napisali do nas na adres spotkania@taize.fr z szacunkową liczbą osób, nawet bardzo niedokładną".
Wspólnota z Taizé, założona przez brata Rogera w 1940 r., liczy ponad stu braci z ponad trzydziestu narodowości, katolików i pochodzących z różnych Kościołów protestantów, związanych ślubami zakonnymi składanymi na całe życie.
Taizé odwiedzają również zwierzchnicy Kościołów. Wspólnota gościła m.in. papieża Jana Pawła II, patriarchę Konstantynopola Bartłomieja, metropolitów prawosławnych, arcybiskupów Canterbury i wielu biskupów oraz innych duchownych katolickich, prawosławnych i protestanckich z różnych stron świata.
Od 1978 r. bracia z Taizé organizują na przełomie mijającego i nadchodzącego roku w różnych miastach Europy spotkania młodych ludzi z całego kontynentu w ramach tzw. Pielgrzymki Nadziei przez Ziemię. Coroczne wydarzenie ma przybliżać do siebie młodych Europejczyków przez wspólne modlitwy, spotkania dyskusyjne w małych grupach, a także warsztaty poświęcone kwestiom religijnym, kulturalnym i społecznym.
Impreza stanowi też okazję do poznania realiów życia chrześcijan w różnych częściach Starego Kontynentu i świata, a także do wspólnej modlitwy o pokój. Ostatnie spotkanie odbyło się we Wrocławiu. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/