Warsztaty ewangelizacyjne, udział w obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego oraz pielgrzymka do sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie – to program II Kongresu Młodzieży Polonijnej, który na przełomie lipca i sierpnia odbędzie się w Warszawie.
II Kongres Młodzieży Polonijnej pod hasłem "Wiarą powołani" odbędzie się w dniach 28 lipca-5 sierpnia w Warszawie. Wezmą w nim udział delegacje polonijnych środowisk duszpasterskich w wieku od 18 do 30 lat, w sumie ok. 250 osób.
Jak wyjaśnił w czasie środowej konferencji prasowej delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz, kongres będzie nawiązywał do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Dwa z siedmiu kongresowych dni – poinformował bp Lechowicz – będą poświęcone budzeniu w uczestnikach postaw patriotycznych. "Duszpasterstwo polonijne biegnie dwoma torami. Ma na celu nie tylko zbawienie człowieka i pogłębienie jego więzi z Bogiem, lecz także pogłębianie tożsamości narodowej" – podkreślił.
Poinformował, że młodzież kongresowa weźmie udział w obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego. Uczestnicy odwiedzą m.in. Muzeum Powstanie Warszawskiego oraz zorganizują rekonstrukcję zamachu na Armii Krajowej na Franza Kutscherę z udziałem ok. 60 rekonstruktorów wyposażonych w rekwizyty, a także wóz pancerny.
"Pierwsze trzy dni chcemy poświęcić na warsztaty ewangelizacyjne, które będą korespondowały z hasłem kongresu +Wiarą powołani+ – nawiązuje ono do dokumentu przygotowującego Synod Biskupów poświęcony duszpasterstwu młodzieży, jaki będzie miał miejsce w Rzymie w październiku" – zaznaczył hierarcha.
W jego opinii, celem tej części kongresu jest pokazanie, w jaki sposób młodzi mogą żyć wiarą w zateizowanym świecie.
Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie ks. Leszek Kryża zaznaczył, że owocem ubiegłorocznego Kongresu jest "doświadczenie powszechnego Kościoła", co jest szczególnie cenne dla uczestników przybyłych zza wschodniej granicy.
"To dla tej młodzieży, często z małych miejscowości, z ubogich rodzin, wciąż zbieramy fundusze, żeby mogła jakoś sfinansować przyjazd na kongres" – wyjaśnił.
Poinformował, że w tegorocznej edycji kongresu weźmie udział ok. 250 młodych z kilkudziesięciu krajów, m.in. z USA, Skandynawii, krajów Europy Zachodniej, Brazylii, Paragwaju, a także z Białorusi, Ukrainy, Litwy, Rosji i Mołdawii.
Dyrektor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA ks. Zbigniew Kucharski zaznaczył, że podczas kongresu przypomniana zostanie postać św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży. Uczestnicy odbędą jednodniową pielgrzymkę do sanktuarium tego świętego w Rostkowie.
I Kongres Młodzieży Polonijnej odbył się w 2016 r. przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie.
Organizatorami Kongresu Młodzieży Polonijnej są: Komisja KEP ds. Misji, Zespól Pomocy Kościołowi na Wschodzie, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Duszpasterstwo Emigracji Polskiej, Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA oraz Senat RP.(PAP)
autorka: Iwona Żurek
iżu/ krap/