Festiwal ETNOmania odbędzie się w niedzielę w położonym 40 km od Krakowa Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie. Będzie to trzecia edycja imprezy organizowanej na Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski przez Fundację NADwyraz.
W programie znalazły się całodzienne targi i warsztaty rękodzieła ludowego: garncarstwa, wikliniarstwa, bibułkarstwa, koronki klockowej, zabawkarstwa, bednarstwa, łyżkarstwa, malarstwa na szkle, wycinanki krakowskiej, rzeźbiarstwa – poinformowała PAP Karolina Pyrzyk z Fundacji NADwyraz.
Odbędą się też koncerty zespołów folkowych (m.in. Kapela z Orliczka oraz Future Folk); pokazy i warsztaty tradycyjnych instrumentów ludowych; targi i warsztaty folkdizajnu oraz pokaz etnomody młodych polskich projektantów.
Szlak Tradycyjnego Rzemiosła to szlak dziedzictwa kulturowego, pomyślany jako ścieżki tematyczne dotyczące twórczości ludowej i tradycyjnego, znikającego wiejskiego rzemiosła Małopolski i Podkarpacia.
Podczas festiwalu będzie można kupić ekoprodukty i wziąć udział w ekowarsztatach (np. przetwarzanie starych T-shirtów, szycie lalek-przytulanek, tworzenie biżuterii i gadgetów z korka), oraz zapoznać się z etnoinstalacjami (kury giganty, wiklinowo-kwiatowy ogród). Chętni będą mogli skorzystać z potraw kuchni regionalnej.
Szlak Tradycyjnego Rzemiosła to szlak dziedzictwa kulturowego, pomyślany jako ścieżki tematyczne dotyczące twórczości ludowej i tradycyjnego, znikającego wiejskiego rzemiosła Małopolski i Podkarpacia.
Tworzy go obecnie ponad 250 twórców. Są to osoby, które z pasją i zamiłowaniem pielęgnują dawne techniki rzemieślnicze. Większość twórców posiada otwarte pracownie-warsztaty, w których chętnie goszczą zainteresowane osoby – prezentują swoje wyroby, opowiadają o dawnych technikach rzemieślniczych, prowadzą pokazy i warsztaty. U wielu twórców można nabyć wybrane dzieła albo złożyć zamówienia na określone wyroby.
Szlak Tradycyjnego Rzemiosła jest efektem realizowanego przez Fundację NADwyraz projektu na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego Małopolski i Podkarpacia. Projekt powstał we współpracy z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Zrealizowano go przy finansowym wsparciu Województwa Małopolskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jak informują organizatorzy, od 2011 roku flagową imprezą Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła jest Festiwal ETNOmania.(PAP)
hp/ ls/