Połączenie historii, architektury i muzyki czeka uczestników 13. Letniego Festiwalu Wędrownego Na Gotyckim Szlaku. Spotkania z zabytkami i dziełami średniowiecznych, renesansowych i barokowych kompozytorów rozpoczną się w niedzielę.
"Chcieliśmy podkreślić i ubarwić muzyką niesamowitą architekturę gotycką, która oszałamia swą wielkością, stąd idea festiwalu. W tym roku, jak zawsze, zapraszamy na interesujące koncerty. Już podczas tego najbliższego, inauguracyjnego, usłyszymy dzieła Haendla zaprezentowane w dużej obsadzie orkiestrowej, z udziałem solistów i zespołu wokalnego Szczecin Vocal Project" – powiedziała prezes rady Fundacji Akademii Muzyki Dawnej Urszula Stawicka.
W programie znalazły się spotkania historyczne i zwiedzanie z przewodnikiem tras turystycznych regionu w powiatach gryfińskim, kamieńskim oraz w Szczecinie.
"W ramach festiwalu odbędą się spotkania z historykami sztuki, archeologami, a także z regionalistami. Wstępem do koncertu inauguracyjnego będzie spotkanie z Michałem Dębowskim, historykiem sztuki, miejskim konserwatorem zabytków, który przywoła początki gotyckiej architektury w Szczecinie. Regionalista Paweł Migdalski pojedzie z nami do Wełtynia. Podczas trzeciej eskapady w Wolinie, z Andrzejem Janowskim, archeologiem z Polskiej Akademii Nauk, dowiemy się, gdzie jest wzgórze wisielców i gdzie był dawniej zamek na wyspie" - powiedział dyrektor artystyczny Fundacji Akademii Muzyki Dawnej Paweł Osuchowski.
Festiwal rozpocznie się w niedzielę koncertem "Dixit Dominus" w kościele pw. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie - zabrzmi muzyka Georga Friedricha Haendla: Concerto Grosso A-dur Opus 6 oraz g-Moll Dixit Dominus HWV 232.
W sobotę 13 sierpnia w Wełtyniu, w kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej podczas koncertu "Hortus musicus" uczestnicy festiwalu usłyszą dzieła Johanna Sebastiana Bacha, Georga Philippa Telemanna i Marina Maraisa.
"Civitas sonat" – ostatni koncert – odbędzie się 20 sierpnia w kolegiacie pw. św. Mikołaja Biskupa w Wolinie.
"Koncert zespołu Szczecin Vocal Project to muzyczne odgłosy miasta w dawnych wiekach; od świtu do zmierzchu, godzina po godzinie zabrzmią kolejno poranne modlitwy, jarmarczny zgiełk południa, spotkanie z muzycznym bakałarzem, gwar oberży, sceny miłosnych wyznań oraz wieńcząca koncert wieczorna medytacja" – podano.
W programie znalazły się dzieła Mikołaja z Radomia, Pietro Certona, Orlanda di Lasso, Josquina des Pres i Wacława z Szamotuł.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ dki/