Akcję zbierania amatorskich filmów, w których pojawia się hala Spodka w Katowicach, ogłosiła Filmoteka Śląska. Ikona architektury świętuje właśnie 50. urodziny. Filmy po odpowiedniej obróbce trafią na duży ekran.
"Jeśli posiadasz w swoich domowych archiwach filmy ze Spodkiem w roli głównej, drugoplanowej czy epizodycznej, filmy z wydarzeń, imprez, koncertów, które się tam odbywały – przynieś je do Filmoteki Śląskiej. Na filmy w formatach 8 mm, super 8 i 16 mm oraz VHS czekamy w terminie do 30 maja w siedzibie Filmoteki Śląskiej w Katowicach, ul. Sokolska 66" – ogłosiła Filmoteka Śląska.
Przekazane filmy – za zgodą właścicieli – zostaną zaprezentowane w Kinie Kosmos podczas organizowanych przez Instytucję Filmową Silesia Film w Katowicach wydarzeń: "Film i miasto" i/lub podczas kolejnej edycji Home Movie Day. Konserwatorzy z Filmoteki Śląskiej zadbają o przygotowanie taśmy filmowej do projekcji na dużym ekranie.
Położona w centrum Katowic hala widowiskowo-sportowa w kształcie kosmicznego statku to jeden z najlepiej rozpoznawalnych obiektów architektonicznych w Polsce. Katowicki samorząd przygotowuje specjalny program obchodów jubileuszu - ich ostateczna formuła zależy od sytuacji epidemicznej.
Innowacyjny projekt Spodka to dzieło Macieja Gintowta i Macieja Krasińskiego. Prace konstrukcyjne rozpoczęły się w 1964 r. Siedem lat później nastąpiło uroczyste otwarcie niezwykle śmiałego, jak na ówczesne czasy, obiektu. Była to jedna z pierwszych na świecie budowli zwieńczonych dachem w kształcie kopuły. Wykonawcą konstrukcji Spodka był Andrzej Żórawski. Zwolennikiem budowy nowoczesnej hali w centrum Katowic był ówczesny śląski wojewoda gen. Jerzy Ziętek, który chciał, by stała się ona symbolem miasta. Budowa trwała do 1971 r. Pierwszą imprezą w Spodku były 8 maja 1971 r. obchody 50. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Do Spodka przybyli wtedy: I sekretarz KC PZPR Edward Gierek, przewodniczący Rady Państwa Józef Cyrankiewicz i premier Piotr Jaroszewicz. Uroczystość uświetniły występy zespołu "Śląsk" oraz Anny German i Ewy Decówny. Widownia i płyta zmieściły 12 tys. gości. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ dki/