W formule hybrydowej zostanie w tym roku przeprowadzony finał Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Większość uczestników 28. edycji tego wydarzenia wystąpi w Będzinie pomiędzy 13 a 15 stycznia na żywo; kilkanaście prezentacji będzie miało formę nagrań.
Koncert laureatów odbędzie się w niedzielę 16 stycznia.
Mimo pandemii organizatorzy - już po raz drugi - nie zrezygnowali z przeprowadzenia tego, jednego z największych, kolędowych przeglądów w Europie, a zarazem jednego z największych amatorskich festiwali muzycznych w kraju. W ub. roku wydarzenie było w całości udostępniane w transmisji internetowej. W tym roku w większości odbędzie się stacjonarnie.
Udział w festiwalu jest bezpłatny i otwarty dla amatorów, także uczniów i absolwentów szkół muzycznych I stopnia. Festiwal gości też zespoły zza wschodniej granicy. Jak przekazał PAP rzecznik festiwalu Jarosław Ciszek, łącznie do ubiegłorocznych eliminacji zgłosiło się blisko 1 tys. wykonawców. Przesłuchania eliminacyjne w rejonach zakończyły się po Bożym Narodzeniu.
Zwycięzcy przesłuchań spotkają się w Będzinie na finale. "Festiwal rozpoczniemy koncertem inauguracyjnym 10 stycznia o godz. 19. w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca +Śląsk+" – zapowiedział cytowany przez rzecznika dyrektor festiwalu ks. Piotr Pilśniak. "To wyjątkowa gratka dla melomanów, ale gwarantujemy, że całe festiwalowe zmagania będą nie mniej ciekawe, pełne serca, pasji, zaangażowania, radości i wzruszeń" – zapewnił ks. Pilśniak.
Przesłuchania finałowe potrwają od czwartku do soboty – 13-15 stycznia. Większość wykonawców ma wystąpić w Będzinie na żywo, choć kilkanaście wystąpień jury pod przewodnictwem prof. Agnieszki Franków-Żelaznej z Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu obejrzy – wraz z widzami – w formie nagrań.
"Tym trudniejszy będzie wybór, jakiego dokonać musi złożona z wybitnych ekspertów festiwalowa komisja, która wyłoni laureatów i przyzna nagrody z tą najważniejszą – Grand Prix wysokości 10 tys. zł, ufundowanym przez prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego" – podkreślił Ciszek.
Zwieńczeniem festiwalu będzie koncert galowy w niedzielę 16 stycznia o godz. 16. Jego reżyser, Dariusz Wiktorowicz, zaprezentuje najciekawsze wykonania edycji, pochyli się też - wraz z uczestnikami - nad najpiękniejszymi świątecznymi dekoracjami. Wystąpią także zdobywcy Grand Prix dwóch poprzednich edycji: Szalone Małolaty z Elbląga oraz Szalowski Zespół Wokalny
Całość Festiwalu – koncerty inauguracyjny i galowy oraz przesłuchania finałowe - odbędą się w nowej hali sportowo-widowiskowej Będzin-Arena przy ul. Sportowej. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie wolny, jednak przy wejściu na koncert inauguracyjny i galowy organizatorzy poproszą o dobrowolne pokazanie paszportów covidowych.
"Ci, którzy nie zechcą okazać dokumentu, zostaną wliczeni do puli osób niezaszczepionych. Jeśli widownia zapełni się powyżej określonego prawem limitu, dalsze wpuszczanie widzów bez okazania paszportu nie będzie możliwe. Dane z certyfikatów nie będą przez nas gromadzone – ich sprawdzanie wiąże się tylko z zarządzaniem liczbą widzów, których możemy wpuścić na koncerty" – uściślił Ciszek.
Partnerem strategicznym 28. edycji festiwalu jest Grupa Lotos. "Bardzo ważna jest dla nas działalność charytatywna, troska o środowisko oraz o podtrzymanie tradycji narodowych i krzewienie postaw patriotycznych" – powiedziała, cytowana przez organizatorów wydarzenia, prezes Lotosu Zofia Paryła.
"Wydarzenie to jest przede wszystkim promocją polskiego folkloru, narodowych i regionalnych tradycji oraz manifestacją przywiązania do chrześcijańskich wartości. Festiwal ten udowadnia, że bożonarodzeniowe tradycje, kolędowanie i śpiewanie pastorałek, kształtują kolejne pokolenia Polaków. Festiwal Kolęd i Pastorałek umacnia więc naszą narodową tożsamość" – stwierdziła Paryła.
"Zapraszamy do Będzina, by przedłużyć świąteczną atmosferę. Niech kolędowanie z wykonawcami ogrzeje serca i sprawi, by świat stał się piękniejszy, a Nowy Rok niósł przez wszystkie dni orędzie nadziei i pokoju" - dodał ks. Pilśniak.
Historia festiwalu zaczęła się w 1995 r. Pomysłodawcą imprezy był wieloletni proboszcz parafii Świętej Trójcy w Będzinie, zmarły w 2006 r. ks. Kazimierz Szwarlik, który obecnie jest jej patronem. Już do pierwszego festiwalu zgłosiło się 116 uczestników. W ostatnich latach w eliminacjach brało udział ponad 1 tys. solistów i grup.
Organizatorami festiwalu są: Fundacja Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek, Urząd Miejski w Będzinie oraz diecezja sosnowiecka. Szczegółowe informacje i transmisje z festiwalu są dostępne na stronie mfkip.pl.(PAP)
Autor: Mateusz Babak
mtb/ mir/