Soliści, chóry i zespoły wezmą udział w rozpoczętych w czwartek w Będzinie finałowych przesłuchaniach XXIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Kazimierza Szwarlika – największego przeglądu kolędowego w Polsce.
Zaśpiewają na nim m.in. kresowiacy, dzieci, studenci, seniorzy, a także więźniowie z Wojkowickiego Zakładu Karnego, którzy na przesłuchania przybędą z eskortą. „Po raz pierwszy wzięli udział w eliminacjach w ubiegłym roku, otrzymali wtedy wyróżnienie, ale nie weszli do finału. W tym roku im się udało” – powiedział w czwartek PAP rzecznik festiwalu Jarosław Ciszek.
„Trudne warunki pogodowe powodują, że niektórzy wykonawcy dotrą do Będzina nieco później, ale nikt nie odwołał przyjazdu. Dokonujemy niezbędnych zmian w harmonogramie i przesłuchania przebiegają sprawnie” – dodał Ciszek.
W finałowych przesłuchaniach wezmą udział 134 podmioty wykonawcze - soliści, chóry i zespoły. Wszyscy występujący na będzińskiej scenie to zwycięzcy grudniowych eliminacji wyłonieni spośród niemal 1500 wykonawców, którzy prezentowali się w grudniu w jednym z 37 ośrodków eliminacyjnych.
Laureatów festiwalu wybierze podczas finałowych przesłuchań jury pod przewodnictwem prof. Jerzego Rachubińskiego z Akademii Muzycznej w Łodzi, którego wspierać będą prof. Wiesław Delimat (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II i Akademia Muzyczna w Krakowie) oraz ks. dr hab. Paweł Sobierajski (Akademia Muzyczna w Katowicach).
Tradycyjnie festiwal zakończy się koncertem galowym w reżyserii Dariusza Wiktorowicza, który w niedzielę 17 stycznia odbędzie się w kościele na Osiedlu Syberka - Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu. Podczas koncertu poznamy zwycięzców, usłyszymy najciekawsze wykonania tej edycji oraz zobaczymy przygotowane filmy o świątecznych tradycjach i zwyczajach. W jednym z nich wystąpili Robert Makłowicz i Piotr Bikont. Koncert galowy będzie transmitowany w internecie.
W festiwalu co roku bierze udział ok. 20 tys. osób. Jest realizowany siłami społecznymi, przez wolontariuszy, a udział w nim jest dla wykonawców i słuchaczy bezpłatny.
Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1994 r. Ma formułę konkursu i przeznaczony jest wyłącznie dla amatorów. W festiwalu mogą wziąć udział soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, chóry działające w szkołach, domach kultury, parafiach, stowarzyszeniach, organizacjach polonijnych, a także osoby niezrzeszone.
Ideą festiwalu jest umożliwienie artystom amatorom publicznej prezentacji ich umiejętności oraz popularyzacja tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek. Każdy z wykonawców musi zaśpiewać co najmniej dwie kolędy lub pastorałki, w tym jedną tradycyjną, polską kolędę.(PAP)
lun/ agz/