Ekspozycję czasową „Tu Muranów” będzie można zobaczyć jeszcze tylko w sobotę i niedzielę. Gośćmi wydarzeń, które Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało na finisaż wystawy będą Filip Springer, Artur i Zofia Żmijewscy, Roman Gutek i Beata Chomątowska.
„Szykują się rozmowy o wyjątkowych miejscach i aspektach warszawskiego Muranowa, odwołania do przeszłości i symboliczne zaznaczenie zarysu nieistniejących już przedwojennych kamienic” – powiedziała PAP Marta Dziewulska, rzecznik prasowy POLIN.
Finisaż odbędzie się w budynku muzeum, w plenerze oraz w przestrzeni wirtualnej. Muzeum zaprasza również do zobaczenia wystawy stałej pt. „1000 lat historii Żydów polskich” wraz z najnowszą galerią „Dziedzictwo”.
Muzeum zaprasza na oprowadzania autorskie Beaty Chomątowskiej, współautorki wystawy oraz Kamili Radeckiej-Mikulicz, kuratorki ekspozycji. Filip Springer w swoim wykładzie „Nie-ludzkie miasto”, dostępnym na kanale You Tube i na stronie internetowej Muzeum POLIN, zastanowi się nad przyszłością życia w mieście, ze szczególnym nawiązaniem do Muranowa.
Wystawa „Tu Muranów” opowiada o różnych warstwach dziejów warszawskiego osiedla i losach jego mieszkańców, a także bywalców – od jego najdawniejszych początków po czasy współczesne. Widzowie odbywają w podróż po dawnej Dzielnicy Północnej, przedwojennym centrum żydowskiego życia, którą w czasie wojny Niemcy zamienili w największe getto okupowanej Europy, a później zrównali z ziemią. Poznają też historię unikatowego, modernistycznego osiedla zasiedlonego przez ludzi z całej Polski, które powstało w tym miejscu po wojnie.
Muzeum zaprasza na oprowadzania autorskie Beaty Chomątowskiej, współautorki wystawy oraz Kamili Radeckiej-Mikulicz, kuratorki ekspozycji. Filip Springer w swoim wykładzie „Nie-ludzkie miasto”, dostępnym na kanale You Tube i na stronie internetowej Muzeum POLIN, zastanowi się nad przyszłością życia w mieście, ze szczególnym nawiązaniem do Muranowa.
Podczas sobotnich warsztatów z Arturem Żmijewskim i Zofią Waślicką-Żmijewską, twórcami instalacji plenerowej towarzyszącej wystawie „Tu Muranów”, będzie można zajrzeć w głąb wielopoziomowej historii Muranowa. Instalacja, którą można oglądać w jednej z alejek tuż przy Muzeum POLIN, przedstawia przedmioty codziennego użytku znalezione w czasie wykopalisk podczas budowy placówki.
„Artysta i badaczka pamięci Zagłady znaleźli odpowiadający im aktualny kontekst, włączając je we współczesny świat. Ten gest powtórzą podczas warsztatu, symbolicznie odzyskując dla współczesności leżące pod dzisiejszą muranowską nawierzchnią fundamenty kamienic” – powiedziała Dziewulska.
Na podstawie przedwojennych mapy, za pomocą kredy plastycznej uczestnicy odtworzą w przestrzeni publicznej zarysy nieistniejących już budynków. Działanie zostanie przeprowadzone w dwóch muranowskich lokalizacjach w pobliżu Muzeum POLIN, a jego zapis wideo zostanie opublikowany w Internecie. W związku z ograniczeniami spowodowanymi pandemią, widzowie będą mogli zobaczyć rejestrację filmową zrealizowaną za pomocą dronów na profilu FB Muzeum POLIN - premiera 17 marca.
Kino Muranów – znany punkt na mapie dzielnicy – łączy w sobie powojenne dzieje tej części Warszawy z teraźniejszością. O historii działalności kina, bez którego wielu mieszkańców nie wyobraża sobie współczesnego Muranowa, opowie Roman Gutek, właściciel firmy Gutek Film, do której należy Kino Muranów (13 marca o godz. 18 na Facebooku Muzeum POLIN). Po zakończeniu spotkania przez 24 godziny będzie można aktywować link do filmu „Syn Szawła” na platformie Gutek Film.
Podczas warsztatów z Arturem Żmijewskim i Zofią Waślicką-Żmijewską, twórcami instalacji plenerowej towarzyszącej wystawie „Tu Muranów”, będzie można zajrzeć w głąb wielopoziomowej historii Muranowa. Instalacja, którą można oglądać w jednej z alejek tuż przy Muzeum POLIN, przedstawia przedmioty codziennego użytku znalezione w czasie wykopalisk podczas budowy placówki.
Do towarzyszącej „Tu Muranów” instalacji społecznej, tworzonej z pamiątek rodzinnych, dokumentów i fotografii przekazanych przez mieszkanki i mieszkańców Muranowa zostaną dodane nowe obiekty i opowieści. Instalacja pozostanie w muzeum na dłużej.
W ostatni weekend wystawy odbędzie się też premiera spacerów on-line po wystawie „Tu Muranów” prowadzonych przez dr Oleksandrę Iwaniuk w językach ukraińskim i rosyjskim. Szczegółowe informacje na polin.pl.
Bezpłatny program do wystawy jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.
13 i 14 marca, Muzeum POLIN jest czynne w godz. 10-20. Ostatnie wejście na wystawę czasową „Tu Muranów” będzie możliwe o 19.30, ostatnie wejście na wystawę stałą - o godz. 19. Zwiedzanie muzeum odbywa się zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym.
W związku z decyzją Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z 11 marca 2021, od poniedziałku Muzeum POLIN będzie zamknięte do 28 marca. (PAP)
Anna Bernat
abe/ pat/