Jeszcze w lipcu zakończy się renowacja zabytkowego domu zdrojowego w Jaworzu koło Bielska-Białej. Z zewnątrz budynek jest gotowy. Finiszują prace we wnętrzu. Otwarcie nastąpi najprawdopodobniej w drugiej połowie 2022 r. – mówi PAP wójt Jaworza Radosław Ostałkiewicz.
„Lipcowy termin zakończenia robót nie jest zagrożony. Potem czekają nas prace porządkowe, odbiory i cała +papierologia+” – powiedział PAP Ostałkiewicz. Jak dodał, otwarcie budynku nastąpi w drugiej połowie 2022 r.; samorząd chce tam ulokować Centrum Usług Społecznościowych.
Koszt renowacji budynku to blisko 3,25 mln zł. Wykonuje ją wyłoniona w przetargu bielska firma Beskid VI. Prace rozpoczęła wiosną ub.r. Budynek był w fatalnym stanie. Budowlańcy zmuszeni byli go niemal zupełnie rozebrać, zakonserwować elementy i połączyć ponownie w całość.
Po otwarciu w piwnicy znajdą się m.in. sale wykładowa i komputerowa, a także pomieszczenia socjalne i techniczne. Na parterze ulokowane zostaną sale integracyjne, punkt informacji turystycznej i biura, a na pierwszym piętrze izba regionalna, sala dla seniorów i gabinet logopedyczny. Zagospodarowane zostanie poddasze.
Dwukondygnacyjny budynek stoi w centralnym miejscu Jaworza. Stanowi integralną część zabytkowego układu urbanistycznego. Został wybudowany ok. 1890 r., czyli w czasach, gdy miejscowość była jeszcze uzdrowiskiem. W 1862 r. właściciel dóbr hr. Maurycy Saint-Genois założył pierwsze uzdrowisko na tzw. wówczas Śląsku Austriackim. Specjalny patent wydał Śląski Urząd Krajowy w Opawie.
W przeszłości z uroków Jaworza-Zdroju korzystali m.in. Wincenty Pol, Maria Konopnicka, Jan Karłowicz, Julian Tuwim, Ignacy Daszyński czy Melchior Wańkowicz. Maria Dąbrowska napisała tu część "Nocy i dni".
W 1906 r. Jaworze zmieniło właściciela. Hrabiowska familia Larischów nie interesowała się uzdrowiskowym charakterem. Trzy lata później opawski urząd zawiesił status, choć zabiegi lecznicze, jak hydroterapia, czy kąpiele borowinowe, były prowadzone. W międzywojniu powstawały m.in. sanatoria dla kobiet oraz dzieci. Starania o odzyskanie statusu zniweczyła jednak wojna. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ par/