Z okazji przypadającego w czwartek (4 maja) Dnia Hutnika i obchodów patrona Chorzowa, św. Floriana, chorzowskie Muzeum Hutnictwa zorganizuje w sobotę 6 maja rodzinne święto hutnicze „Florianfest” z blisko 90 atrakcjami.
Jak wynika z informacji placówki, będą to - poza tańszą niż zwykle możliwością zwiedzenia wystawy stałej „Królestwo Żelaza” (dla wszystkich Florianów bezpłatnie) - m.in. rodzinny survival, prace w ogródku społecznym, pokazy strażaków, spacery tematyczne, koncert orkiestry dętej czy pokaz hutniczych materiałów filmowych z komentarzem.
Przewidziano też warsztaty manualne, artystyczne i laboratoryjne, widowisko „Na świyntego Florka – wszystkie strachy do worka” i – na zakończenie - kontrolowane pokazy pirotechniczne.
Sobotnie świętowanie rozpocznie Pochód Ludzi Ognia. „Pamiętając, że hutniczy święty patronuje także innym ogniowym zawodom, w tym strażakom, koksownikom, kominiarzom, garncarzom czy piekarzom, ulicami miasta po raz pierwszy przejdzie Pochód Ludzi Ognia. W ten sposób podkreślać i celebrować chcemy rodowód oraz wyjątkową tożsamość +miasta z ognia+” – sygnalizują przedstawiciele muzeum.
Pochodowi, który wyruszy z ul. Wolności (na wysokości ul. Zjednoczenia) na chorzowski rynek, ma towarzyszyć koncert Orkiestry Dętej Batory, błogosławieństwo ognistej braci, a także pamiątkowa fotografia. Do udziału w korowodzie zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Chorzowa.
Pochód hutniczy muzeum zorganizowało też już w czwartek, w dzień św. Floriana – przeszedł on z towarzyszeniem Orkiestry Dętej Batory przez dzielnicę Batory. W ten sposób zainaugurowano działania związane z jubileuszem 150-lecia uruchomienia Bismarckhütte – późniejszej Huty Batory, działającej w części do dziś w tej dzielnicy.
Muzeum Hutnictwa w Chorzowie przy ul. Metalowców 4a to powstałe pod koniec 2021 r. pierwsze w Polsce muzeum prezentujące na przykładach Huty Kościuszko/Królewska i Batory/Bismarck historię hutnictwa żelaza i stali czasów rewolucji przemysłowej.
W budynku byłej hutniczej elektrowni z 1895 r. powstała nowoczesna placówka, w której prezentowane są wielkie hutnicze maszyny i filmowe wspomnienia byłych pracowników opowiadających o pracy w hucie oraz swoim codziennym życiu. Muzeum organizuje też liczne imprezy tematyczne.
Muzeum Hutnictwa w Chorzowie jest Instytucją Kultury Miasta Chorzów. Jego utworzenie było możliwe dzięki projektowi "Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego Dziedzictwa Górnego Śląska" przeprowadzonemu w partnerstwie z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – liderem. Chorzowska placówka otrzymała dzięki temu 15 mln zł dotacji z Funduszy Europejskich.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ aszw/