Przedwojenny francuski wagon towarowy wzbogacił zbiory Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau z Brzeszcz – podała we wtorek prezes tej instytucji Agnieszka Molenda. Niemcy używali takich wagonów podczas wojny m.in. do deportacji Żydów do Auschwitz.
„Wypatrzyliśmy go w małej wiosce niedaleko Pionek. Udało się go nam pozyskać. Został umieszczony na ciężarówce tir i we wtorek dotarł do Oświęcimia. Stanął przy budynku dawnej obozowej kuchni i kantyny SS, którym opiekuje się nasza fundacja. Z jednej strony tego budynku znajduje się kolejowa rampa i oryginalne torowisko. Właśnie tam 14 czerwca 1940 r. wjechał pierwszy transport więźniów do KL Auschwitz - 728 Polaków z więzienia w Tarnowie” – powiedziała Molenda.
Wagon prawdopodobnie pochodzi z lat 20 lub 30 XX w. „Nie jest w najlepszym stanie. Wymaga gruntownej renowacji. Musimy znaleźć brakujące elementy – koła, resory i zderzaki. Mamy nadzieję, że to się nam uda i przywrócimy mu pierwotny wygląd” – dodała prezes.
Z tabliczki znamionowej na ramie wagonu udało się odczytać słowa "Compagnie Francaise Paris" oraz nazwę stacji „Ivry Port Pres Paris”. „Wagony były zamawiane pod kątem stacji i miały nabite na tabliczki ich nazwy. Transporty z deportowanymi Żydami, które wyruszały z obozu Drancy pod Paryżem, mogły składać się także z wagonów z tej stacji, do której był przypisany ten znaleziony przez nas” – dodała Molenda.
Do obozu Auschwitz z terenów francuskich deportowanych zostało ponad 60 tys. Żydów.
Do obozu Auschwitz z terenów francuskich deportowanych zostało ponad 60 tys. Żydów.
Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau działa na rzecz ratowania rzeczy, przedmiotów oraz artefaktów związanych z byłym niemieckim obozem i jego podobozami, które znajdują się obecnie w rękach prywatnych. Opiekuje się m.in. budynkiem w Brzeszczach Borze, w którym podczas wojny Niemcy ulokowali obozową karną kompanię kobiet, a także dawną kantyną i kuchnią SS tuż obok byłego obozu Auschwitz I. W budynku obsługi zwiedzających obok byłego obozu Auschwitz II-Birkenau fundacja udostępniła wystawę poświęconą historii podobozu Monowitz, utworzonego przy zakładach budowanych w Oświęcimiu przez Niemców. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ wj/