W Płocku (Mazowieckie) od 9 do 13 sierpnia przebywać będzie 14 polskich dzieci z rejonu solecznickiego na Litwie. Ich pobyt, krótszy niż poprzednio ze względu na pandemię koronawirusa, organizuje płocka Fundacja „Cokolwiek uczyniliście” we współpracy ze Wspólnotą Miłosierdzia Bożego z Solecznik.
„Będziemy gościć w Płocku 14 dzieci z polskich rodzin z Solecznik. Wraz z opiekunami będzie to w sumie grupa 18 osób. Nasi goście zamieszkają w Szkołach Katolickich na terenie płockiego Wyższego Seminarium Duchownego” – powiedział w środę PAP Witold Wybult, prezes Fundacji „Cokolwiek uczyniliście”.
Jak dodał, podczas wizyty w Płocku polskie dzieci z rejonu solecznickiego zwiedzą miasto, poznając m.in. jego zabytki i odwiedzając Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie 90 lat temu św. Faustyna Kowalska (1905-1938) doznała pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego z poleceniem namalowania obrazu „Jezu, ufam Tobie”.
Prezes Fundacji „Cokolwiek uczyniliście” przypomniał, że w 2019 r. zorganizowała ona po raz pierwszy wakacyjny pobyt w Płocku 50. polskich dzieci z rejonu solecznickiego w ramach zainaugurowanej wówczas akcji „Kolonie Miłosierdzia”.
„Z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa nie zdecydowaliśmy się w zeszłym roku, ale także i w tym, na przygotowanie dłuższego, kolonijnego pobytu w Płocku polskich dzieci z Solecznik. Postanowiliśmy jednak przyjąć przynajmniej na kilka dni, symbolicznie, mniejszą grupy naszych najmłodszych rodaków z Litwy, aby umożliwić im w ten sposób wakacyjny wypoczynek, kontakt z językiem polskim i podtrzymać więź między wspólnotą polską tutaj i wspólnotą polską tam” – wyjaśnił Wybult.
Zaznaczył, że jak poprzednio w organizacji pobytu w Płocku polskich dzieci z rejonu solecznickiego pomogła tamtejsza Wspólnota Miłosierdzia Bożego, opiekująca się nimi na co dzień.
„Szczegółowy program pobytu naszych małych gości jeszcze dopracowujemy, także ze względu na ograniczone środki. Wniosek o dofinansowanie tego projektu, który złożyliśmy do pewnego podmiotu, niestety został rozpatrzony negatywnie. Robimy więc zrzutkę. Część środków dołożymy oczywiście z własnych funduszy. Gdyby ktoś zechciał nas jednak wesprzeć, nawet drobnym gestem czy kwotą, bylibyśmy bardzo wdzięczni” – podkreślił Wybult. Dodał, iż informacje o akcji można znaleźć m.in. na profilu Fundacji „Cokolwiek uczyniliście” na Facebooku.
W trakcie „Kolonii Miłosierdzia” w 2019 r. przebywające w Płocku dzieci z Solecznik odwiedziły m.in. położone niedaleko Stadninę Ogierów w Łącku oraz Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Wyjechały także na wycieczkę do Torunia. Podczas płockich wakacji mali rodacy z Litwy przygotowali specjalny występ artystyczny z programem patriotyczno-religijnym, a wyjeżdżając otrzymali plecaki z wyprawkami szkolnymi.
Fundacja „Cokolwiek uczyniliście” została powołana w Płocku z inicjatywy i dzięki wsparciu ks. Wojciecha Góralskiego, profesora nauk prawnych, specjalisty prawa kanonicznego, wyznaniowego i konkordatowego, wykładowcy płockiego Wyższego Seminarium Duchownego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który w 1993 r. był jednym z negocjatorów Konkordatu. Fundacja rozpoczęła działalność w czerwcu 2018 r. „w celach dobroczynności oraz kształtowania postaw patriotycznych, społecznych i chrześcijańskich”.
W lutym tego roku Fundacja „Cokolwiek uczyniliście” przekazała pomoc dla polskich rodzin zamieszkujących Wileńszczyznę. Było to m.in. 370 paczek żywnościowych oraz 100 wyprawek szkolnych. Przygotowanie pomocy było możliwe dzięki darowiznom dwóch organizacji - Fundacji Orlen oraz Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. (PAP)
mb/mir/