Utworzenie w Bielsku-Białej filii Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi zapowiedział w poniedziałek minister rolnictwa Grzegorz Puda. "Chcemy promować kulturę polskiej wsi i pokazywać piękno regionu” – podkreślił.
"Wielu bielszczan, ale także mieszkańców Żywiecczyzny, czy powiatów cieszyńskiego i pszczyńskiego, zwracało uwagę, że Instytut mógłby mieć tutaj swoją lokalizację. (...) Mamy nadzieję, że stanie się to już w ciągu kilku tygodni" – powiedział Grzegorz Puda.
Minister przypomniał, że Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi "szerzy postawy patriotyczne i propaństwowe na terenach oddalonych od dużych miast". "Do głównych jego zadań należy badanie, popularyzowanie, dokumentowanie kultury ludności z obszarów wiejskich, współpraca z muzeami i jednostkami samorządowymi, szkołami wyższymi, itd. Chcemy pokazywać kulturę, tradycję i wartości chrześcijańskie wsi. (...) Filia, która powstanie w Bielsku-Białej będzie propagatorem kultury m.in. górali beskidzkich" – powiedział.
Szef resortu zapowiedział, że podjął już działania zmierzające do utworzenia filii w okolicy Bielska-Białej. "Najlepiej byłoby, aby lokalizacja znalazła się w którymś z miejsc, zajmowanym przez instytucje ministerstwa rolnictwa. Chcemy bowiem, by nie generowane były dodatkowe koszty. Są różne możliwości – siedziba ODR, KRUS, mamy szkołę ogrodniczą" – powiedział.
Grzegorz Puda przypomniał, że najbliższa filia Instytutu zlokalizowana jest w Częstochowie.
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi został powołany z inicjatywy premier Beaty Szydło i ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytucja nawiązuje do tradycji Państwowego Instytutu Kultury Wsi powołanego przez prezydenta Ignacego Mościckiego w 1936 r. Zajmuje się nie tylko badaniami historycznymi, ale także rozpoznawaniem, ewidencjonowaniem, digitalizacją oraz upowszechnianiem współczesnego dorobku kultury mieszkańców obszarów wiejskich, zarówno w kraju, jak i zagranicą. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ aszw/