Rozpoczynająca działalność w nowej siedzibie Galeria Historii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju, na którego terenie od drugiej połowy XIX w. działało uzdrowisko, w najbliższy piątek otworzy stałą wystawę przypominającą uzdrowiskową przeszłość miasta.
Ekspozycja "Jastrzębie-Zdrój – Perła Uzdrowisk Śląskich" przeniesie zwiedzających do czasów, gdy Jastrzębie-Zdrój było tętniącym życiem kurortem. Będzie można zobaczyć m.in. pomieszczenie umeblowane na wzór saloniku towarzyskiego w pensjonacie z czasów międzywojnia i wiele pamiątek z tamtego okresu: filiżanki, kubki, talerze, sztućce, foldery reklamowe, wydawnictwa i dokumenty.
„Niewątpliwą atrakcją będzie zabytkowa, pochodząca z 1862 r., marmurowa wanna, ważąca 750 kg. Służyła ona niegdyś kuracjuszom zażywającym kąpieli solankowych w Łazienkach I” – poinformował jastrzębski magistrat, zaznaczając, że jest to jedyny taki eksponat w Polsce.
Zwiedzający będą mogli również skorzystać z panelu dotykowego, wyszukując bogato ilustrowane informacje o niemal wszystkich jastrzębskich obiektach uzdrowiskowych. Salę wyposażono w multimedialny projektor, co umożliwi prowadzenie tam zajęć edukacyjnych.
Jastrzębska Galeria Historii Miasta wznowi działalność w nowym miejscu po blisko dwuletniej przerwie. Siedzibą placówki jest teraz dawne Sanatorium Spółki Brackiej. Zabytek z charakterystycznym, spadzistym, czerwonym dachem jest otoczony parkiem zwanym uniwersyteckim. Jest tam również siedziba jastrzębskiej Galerii Dzwonków, liczącej ponad 12,5 tys. eksponatów.
W piątek Galeria Historii Miasta udostępni zwiedzającym również wystawę czasową "Niezapomniane miejsca Jastrzębia-Zdroju", nawiązującą do obchodzonego w tym roku 60-lecia miasta. Tematem są miejsca przez wielu uważane za kultowe, uwiecznione na fotografiach wykonywanych od lat 60. do 90. ub. wieku. Oprócz zdjęć zgrupowanych w pięciu kategoriach (handel i usługi, gastronomia, kultura, sport, wypoczynek) będzie można zobaczyć kroniki filmowe, reklamy i przedmioty związane z niektórymi obiektami. Wystawa będzie czynna do połowy kwietnia przyszłego roku.
Początki rozwoju jastrzębskiego uzdrowiska sięgają drugiej połowy XIX w., kiedy obok zakładów zdrojowych w Bad Koenigsdorff-Jastrzemb wzniesiono Pijalnię Wód, Dom Zdrojowy i budynek Łazienek. Miejsce zaczęło być postrzegane jako modna miejscowość kuracyjna dla arystokracji pruskiej i polskiej. W 1864 r. rozpoczęła się sprzedaż 16-krotnie zagęszczonej solanki jastrzębskiej, eksportowanej później m.in. do USA. W latach międzywojennych nastąpił dalszy rozwój uzdrowiska. Po II wojnie światowej działało jeszcze do początku lat 90. ub. wieku.(PAP)
mab/ joz/