Gniezno uznawane jest za pierwszą stolicę Polski. Znajduje się tu jedna z najstarszych katedr w kraju, w której przechowywane są relikwie patrona Polski, św. Wojciecha. Jest siedzibą archidiecezji, a arcybiskup gnieźnieński nosi tytuł prymasa.
Gniezno wymieniane jest wśród miejsc, w których w 966 r. chrzest przyjął ówczesny władca Polski Mieszko I.
Arcybiskupstwo gnieźnieńskie jest najstarsze w Polsce, a początki katedry datuje się na lata 970-977. Kolejne, wznoszone na Wzgórzu Lecha świątynie były wielokrotnie niszczone przez wojny i pożary. Budowę gotyckiej świątyni rozpoczęto w Gnieźnie 1342 roku. Po zniszczeniach z czasów II wojny światowej katedrze przywrócono jej gotycki charakter.
„Katedra stoi na Wzgórzu Lecha od ponad tysiąca lat. Jej wygląd zmieniał się stosownie do stylu i wieku. Warto sobie uświadomić, że tu, gdzie wcześniej był kult wierzeń pogańskich, powstawała nasza państwowość” - powiedział proboszcz parafii archikatedralnej ks. Jan Kasprowicz.
Monumentalna budowla kryje w swoim wnętrzu wiele zabytków. Do najcenniejszych z nich należą m.in. Drzwi Gnieźnieńskie. Wykonane z brązu dzieło pochodzi z XII wieku. Drzwi przedstawiają sceny z życia św. Wojciecha. Tradycja jego kultu trwa w Gnieźnie od tysiąca lat.
„Syn Mieszka I, Bolesław Chrobry przyjął biskupa wygnańca z Pragi, który szukał możliwości ewangelizacji - na północy był nieochrzczony lud Prusów” - mówił o św. Wojciechu proboszcz Kasprowicz.
Święty Wojciech urodził się w czeskich Libicach w 956 roku. W wieku 27 lat został biskupem praskim. Zginął śmiercią męczeńską tydzień po rozpoczęciu misji w Prusach.
Chrobry wykupił jego ciało od oprawców - według legendy zapłacił za nie tyle kilogramów złota, ile ważyło. Relikwie misjonarza umieszczono na ołtarzu katedry w Gnieźnie. W 1000 r. do relikwii świętego pielgrzymował cesarz niemiecki Otton III, który spotkał się z Bolesławem Chrobrym – wydarzenie to nazwano Zjazdem Gnieźnieńskim, a 25 lat później Chrobry został koronowany w katedrze na pierwszego Króla Polski.
Danuta Kryszak z gnieźnieńskiego starostwa powiatowego zapewniła, że pielgrzymi będą mieli w Gnieźnie i okolicach sporo rzeczy do zwiedzania. „Mamy do zaoferowania chociażby Szlak Piastowski z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, dokumentującym historię związaną z początkami państwa polskiego” - powiedziała.
Szlak Piastowski łączy najważniejsze obiekty i zabytki związane z początkami państwa polskiego. Przebiega nie tylko w okolicach Gniezna, ale łączy je z Poznaniem oraz terenami Wielkopolski, Kujaw i Pałuk.
Kryszak zachęciła też do zwiedzenia drewnianych kościołów, oraz przejścia szlakiem „Mitów i Legend” oraz „Pereł Architektury” – opisy szlaków i zabytków można sprawdzić na stronie www.tupowstalapolska.pl. (PAP)
pil/ rpo/ mow/