Religia

20.04.2019

Grób Pański na Jasnej Górze nawiązuje do I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

Tegoroczny wystrój symbolicznego Grobu Pańskiego w sanktuarium na Jasnej Górze nawiązuje do obchodzonej w tym roku 40. rocznicy I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Jedna z plansz zawiera słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: „Kto nienawidzi, już przegrał”.

Zgodnie z tradycją Grób Pański przygotowano w najważniejszej części jasnogórskiego sanktuarium, w Kaplicy Cudownego Obrazu. Dekoracja, która podobnie jak w poprzednich latach, zajmuje sporą część kaplicy, została umieszczona w jej centralnej części, u stóp Cudownego Obrazu.

Pośrodku spoczywa figura Chrystusa złożonego w grobie, okryta biało-czerwonym płótnem. Pod nim znajduje się napis: "Na krzyżu dokonał się sąd nad światem, i zajaśniała potęga Chrystusa Ukrzyżowanego" (tzw. prefacja o Męce Pańskiej).

W centralnym miejscu stanęła monstrancja z Najświętszym Sakramentem, ciałem Jezusa, który jest Alfą i Omegą - Początkiem i Końcem.

"W dekoracji znajdziemy znak, który często widzimy - Alfa i Omega, początek i koniec, które wspominamy w Liturgii Wielkiej Soboty, początek i koniec czasu" – wyjaśnił o. Bronisław Kraszewski, który od 14 lat zajmuje się dekoracją jasnogórskiego sanktuarium z okazji Świąt Wielkiej Nocy.

"Mamy również wątek związany z Ojcem Świętym Janem Pawłem II i jego 40. rocznicą przyjazdu do Polski i na Jasną Górę" - dodał o. Kraszewski. To m.in. umieszczony przy dekoracji grobu wizerunek papieża na tle wieży sanktuarium jasnogórskiego, napis "1979-2019" oraz słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II 2 czerwca 1979 r. na Placu Zwycięstwa w Warszawie: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!".

Ze stojącego obok krzyża - pamiątki VI Światowego Dnia Młodzieży na Jasnej Górze w 1991 r., poświęconego przez papieża Jana Pawła II - spływa biało-czerwona flaga. Jedna z plansz zawiera słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: "Kto nienawidzi, już przegrał".

Adoracja Grobu Pańskiego będzie się jeszcze odbywała przez całą Wielką Sobotę, aż do wieczornej Liturgii Wigilii Paschalnej. Częstochowianie i pielgrzymi przychodzą, by poświęcić pokarmy, obejrzeć tegoroczną aranżację grobu i pomodlić się.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ mkr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL