Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego „Wyznania religijne w Polsce w latach 2019–2021” wynika, że w ub. r. Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP liczył 1 704 członków. W nabożeństwach Ligi Muzułmańskiej w RP uczestniczyło 15,5 tys. osób.
Główny Urząd Statystyczny wydał raport "Wyznania religijne w Polsce w latach 2019–2021". Dane zostały uzyskane przy pomocy ankiety wyznaniowej AW, którą GUS kieruje każdego roku do władz wyznań. Obejmuje ona podstawowe parametry statystyczne.
W raporcie podano, że Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP został zarejestrowany w 1993 r. jako kontynuacja Związku Religijnego Wyznania Mojżeszowego, który powstał w 1946 r. i jest prawnym kontynuatorem gmin przedwojennych. W jego skład wchodzi obecnie 10 gmin: w Warszawie, Krakowie, Legnicy, Łodzi, Wrocławiu, Szczecinie, Bielsku-Białej, Katowicach oraz w Poznaniu i Gdańsku. Członkiem Gminy może zostać każda osoba narodowości żydowskiej lub pochodzenia żydowskiego (przynajmniej jedno z dziadków jest Żydem), jeśli nie jest wyznawcą innej religii.
Naczelnym organem Związku jest Związkowy Zjazd Kongregacji, a organem wykonawczym Zarząd Główny. Zjazd powołuje rabina.
Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego "Wyznania religijne w Polsce w latach 2019–2021" wynika, że w 2021 r. Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP liczył 1 tys. 704 członków.
Według danych pochodzących z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań (NSP), w 2011 r. przynależność do Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP zadeklarowało 430 osób.
W raporcie GUS podał, że na terenie Polski funkcjonuje także Gmina Wyznaniowa Starozakonnych w RP. "Działa ona w opozycji do Związku Wyznaniowych Gmin Żydowskich w RP. Stara się przeciwstawiać dalszej likwidacji ocalałych zabytków żydowskiej kultury duchowej i materialnej. W 2020 r. gmina liczyła 126 członków skupionych w Warszawie. Od 2020 r. przy gminie działa Centrum edukacyjno-kulturalne "Dabruemet – Mówcie prawdę" - wynika z raportu GUS.
"Działa także Niezależna Gmina Wyznania Mojżeszowego powstała na skutek konfliktu między Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich a przewodniczącym Gminy Wyznaniowej w Gdańsku. "Kultywuje ona i rozpowszechnia kulturę i tradycje żydowskie oraz podejmuje działania edukacyjne. (...) Roztacza opiekę nad cmentarzami i inne zabytkami kultury duchowej i materialnej. Prowadzi też pomoc dla najbardziej potrzebujących. W 2004 r. liczyła ona 190 członków oraz jedną osobę duchowną - skupionych w woj. pomorskim" - czytamy w raporcie.
GUS przekazał, że funkcjonuje również "Beit Polska – Związek Postępowych Gmin Żydowskich. Ma on strukturę federacji gmin żydowskich, zrzeszający postępowych żydów. Promuje "dobre obywatelstwo oraz regułę, zgodnie z którą +to, co jest dobre dla polskich Żydów, musi być dobre dla Polski+" - wskazał w raporcie GUS.
Muzułmański Związek Religijny w Rzeczypospolitej Polskiej jest najstarszą muzułmańską grupą wyznaniową w Polsce. Jego status prawny uregulowany jest ustawą z 21 kwietnia 1936 r. o stosunku Państwa do Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej. Według danych GUS z 2021 r. liczył on 519 członków, w tym 290 mieszka w miejscowości Bohoniki na Podlasiu. W naszym kraju jest 5 miejsc ich modlitwy.
Na czele związku stoi Najwyższe Kolegium Muzułmańskie będące organem wykonawczym, natomiast organem ustawodawczym jest Wszechpolski Kongres Muzułmański.
GUS podał także w raporcie, że na terenie Polski działa Liga Muzułmańska w RP. Posiada ona 11 oddziałów: mazowiecki, lubelski, podlaski, śląski, dolnośląski, wielkopolski, małopolski, łódzki, kujawsko-pomorski, pomorski oraz podkarpacki. Prowadzi działalność oświatowo-wychowawczą. W prowadzonych przez nią nabożeństwach w 2021 r. uczestniczyło 15 tys. 500 osób.
Według danych pochodzących z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań (NSP), w 2011 r. przynależność do Ligi Muzułmańskiej w RP zadeklarowały 732 osoby.
Z raportu wynika, że istnieje również Islamskie Zgromadzenie Ahl-ul-Bayt, które jest reprezentantem i przedstawicielem prawnym wspólnoty szyickiej w Polsce. Sprawuje ono opiekę religijną nad liczącą ok. 6–8 tys. wspólnotą muzułmanów szyitów zamieszkałych w naszym kraju. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/