Historia mówiona będzie tematem piątego Kongresu Archiwów Społecznych, który rozpocznie się w piątek w Lublinie. Na uczestników czekają m.in. warsztaty ze sztuki opowiadania, przygotowania i zrealizowania wywiadu. Wydarzeniu będą towarzyszyć spektakle, spotkania, spacery po mieście.
Centrum Archiwistyki Społecznej poinformowało, że tegoroczna edycja kongresu poświęcona będzie historii mówionej, czyli zapisywaniu indywidualnych ludzkich losów, w których odbija się wielka historia, ale również – jak podano - nie mniej ciekawa codzienność. Jak podkreślono, tysiące nagrań gromadzonych przez archiwa społeczne – historie lokalnych społeczności, pracowników i pracownic, środowisk twórczych – składają się na wielowymiarowy obraz przeszłości i teraźniejszości.
„Chcemy, aby nagrane opowieści nie milkły w zbiorach archiwów, lecz wybrzmiewały i zostały wysłuchane. Dlatego hasło kongresu to +Historia na głosy+. Mamy też nadzieję, że wiele osób zainspiruje się, by po raz pierwszy sięgnąć po dyktafon” – zaznaczyła cytowana w komunikacie wicedyrektorka Centrum Archiwistyki Społecznej Joanna Łuba.
Podczas trzydniowego wydarzenia w Lublinie zaplanowano szereg prezentacji i warsztatów, m.in. ze sztuki opowiadania, wyzwań związanych z przeprowadzeniem wywiadu historii mówionej czy niezbędnego zaplecza technicznego.
„Do uczestnictwa w wydarzeniu i wzajemnej inspiracji zaproszone zostały nie tylko osoby, które bezpośrednio angażują się w prace archiwów społecznych lub zbierają relacje historii mówionej, lecz wszyscy, którzy chcą rozpocząć zbieranie historii, choćby swoich bliskich czy sąsiadów” – podano.
Podczas kongresu zaprezentują się archiwa społeczne, które specjalizują się w nagrywaniu i gromadzeniu relacji historii mówionej: tworzące się właśnie Ukraińskie Archiwum Społeczne Historii Mówionej, Białostocki Ośrodek Kultury – Centrum Ludwika Zamenhofa, Fundacja Animacja – Praga Gada, Fundacja Ośrodka KARTA, Fundacja Kultury Wizualnej Chmura oraz partner tegorocznego Kongresu Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”.
Uczestnicy debaty zatytułowanej „Kiedy opowieści stają się historią?” będą szukali odpowiedzi na pytania: o czym warto opowiadać i jakie historie warto zachować? Wezmą w niej udział wicedyrektorka Centrum Archiwistyki Społecznej, Dorota Ogrodzka – reżyserka i pedagożka teatralna, Anna Wylegała – socjolożka z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk oraz historyk i archiwista Webu Marcin Wilkowski.
Wśród wydarzeń towarzyszących przewidziano m.in. spacery tematyczne czy odwiedzenie Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, lubelskiego oddziału Archiwum Państwowego czy miejsca aktywizowania i integracji społecznej lublinian i lublinianek Baobab. Zaplanowano także oparty na historiach lublinianek spektakl „Spis kobiet” oraz spotkanie z Michałem Hochmanem – lublinianinem, nowojorczykiem, piosenkarzem, emigrantem Marca 1968 roku.
„Zaproszenie, zarówno na spektakl jak i na spotkanie, skierowane jest nie tylko do zarejestrowanych uczestników kongresu, lecz także do wszystkich zainteresowanych i do szerokiej publiczności” – dodano.
Kongres potrwa od piątku do niedzieli w Instytucie Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS w Lublinie. W wydarzeniu będzie można wziąć również udział online poprzez stronę www.kongres.cas.org.pl.
„W wydarzeniu stacjonarnym weźmie udział 200 uczestników z całej Polski. Rejestracja do wirtualnego udziału w spotkaniu trwa do wyczerpania miejsc. Taką formę uczestnictwa w kongresie wybrało już ponad 320 osób” – podano w komunikacie.(PAP)
autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ dki/