Europa i świat po 1989 roku

16.11.2019

Hołd dla Stanisława Moniuszki podczas Opiek Ostrobramskich

Stanisław Moniuszko. Źródło: CBN Polona Stanisław Moniuszko. Źródło: CBN Polona

W przeddzień wspomnienia Matki Boskiej Ostrobramskiej, który przypada 16 listopada, w piątek w Wilnie wykonano cztery Litanie Ostrobramskie Stanisława Moniuszki. Opiekami Ostrobramskimi zwany jest powszechnie odpust Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Litanie, skomponowane na cześć Matki Boskiej z Ostrej Bramy, zostały wykonane z udziałem orkiestry symfonicznej w wileńskim kościele akademickim św. Janów (Chrzciciela i Jan Ewangelisty), w którym Moniuszko pracował jako organista.

"Ten koncert jest naszym, Wilnian, hołdem kompozytorowi w 200. rocznicę jego urodzin” - powiedział PAP Edward Trusewicz, producent koncertu i prezes Fundacji Kultura Wilna.

CZYTAJ TAKŻE

Przypomniał, że „Moniuszko, pracując jako organista, miał niezły chór, ale nie miał instrumentalistów, (…) a marzyło mu się wykonanie tego dzieła na zakończenie Opiek z orkiestrą symfoniczną”. „To marzenie mistrza dzisiaj zrealizowaliśmy” - dodał.

Litanie Ostrobramskie w aranżacji Maksyma Fedorova wykonali soliści z Polski, chór Opery i Filharmonii Podlaskiej im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku oraz Litewska Państwowa Orkiestra Symfoniczna pod batutą Gintarasa Rinkevicziusa.

Koncert wsparli Senat RP, polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorząd miasta Wilno.

Tegoroczny odpust Matki Bożej Ostrobramskiej rozpoczął się w ubiegłą sobotę i zakończy się po ponad tygodniu, w niedzielę. W ciągu ośmiu modlitewnych dni zostanie odprawionych m.in. ponad 40 mszy świętych w dziewięciu językach.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ jo/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL