"Idźmy naprzód z nadzieją!" - pod takim hasłem obchodzony będzie w niedzielę, 8 października XVII Dzień Papieski. Obchodom towarzyszyć będą liczne wydarzenia duchowe oraz kulturalne organizowane w całym kraju, a także w środowiskach polonijnych za granicą.
Centralne obchody Dnia Papieskiego odbędą się w Warszawie, gdzie 8 października, w południe mszę św. w Świątyni Opatrzności Bożej odprawi kard. Kazimierz Nycz. Tradycyjnie, po mszy, o godz. 15.30, w świątyni odbędzie się koncert galowy Dnia Papieskiego, który transmitować będzie TVP1. Wieczorem, o godz. 18.15, przed kościołem akademickim św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu odbędzie się "Apel Miasta Warszawy ze św. Janem Pawłem II".
Jak co roku, nieodłącznym elementem święta będzie zbiórka publiczna na fundusz stypendialny dla niezamożnej, uzdolnionej młodzieży, którą prowadzić będzie Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
W wigilię Dnia Papieskiego, 7 października, podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie, wręczone zostaną nagrody TOTUS TUUS. Przyznawane co roku przez Fundację nagrody, zwane "katolickimi noblami" honorują osoby i instytucje, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do promowania godności człowieka w duchu nauczania św. Jana Pawła II.
Kard. Nycz - przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" podkreśla, że słowa papieża, które wybrano na tegoroczne hasło obchodów: "Idźmy naprzód z nadzieją!" są niezwykle aktualne; bo "dzisiaj tej nadziei w świecie, w Europie, w Kościele, w Polsce, wszystkim nam jeszcze bardziej potrzeba".
"Im bardziej odejdziemy od nauczania Jana Pawła II na temat nadziei, na temat jedności, tym bardziej ten brak jedności będziemy odczuwać" - podkreślił hierarcha podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie.
Jak mówił kard. Nycz, hasło przewodnie Dnia Papieskiego "wybrzmi" podczas tegorocznych obchodów w modlitwie, w trakcie koncertów oraz licznych wydarzeń kulturalnych w całej Polsce. Dodał, że słowa te "wybrzmią w wymiarze społecznym, a nawet politycznym", ponieważ obchody Dnia Papieskiego zakończą się 10. października na Zamku Królewskim konferencją naukową pt. "Europa - kryzys i nadzieja", która odbywać się będzie pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.
Organizacją Dnia Papieskiego zajmuje się Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia", we współpracy ze Stowarzyszeniem Absolwentów "Dzieło". Organizację obchodów wspierają też liczne podmioty zrzeszone w Ogólnopolskim Komitecie Organizacyjnym Dnia Papieskiego.
Jak podkreśla kard. Nycz, Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" od lat sprawdza się jako promotor "nauczania Jana Pawła II i jego dzieła, dorobku pasterskiego, a przed wszystkim promocji świętości Jana Pawła II".
Obecnie Fundacja wspiera ponad 2,3 tys. młodych, zdolnych osób, pochodzących z niezamożnych rodzin. W ubiegłym roku w ramach zbiórki publicznej oraz przykościelnej na stypendia dla nich udało się zebrać 7 mln zł. Poza zbiórką do puszek, program stypendialny można także wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" o numerze 81 1320 1104 2979 6023 2000 0001 albo wysyłając SMS treści "Pomoc" na numer 74 265 lub dzwoniąc na nr 704407401.
Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia została powołana w 2000 r. Jej działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża Polaka i wspieranie przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury. (PAP)
autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ js/