Koncert katedralnego chóru soboru Św. Trójcy w Hajnówce zainaugurował w poniedziałek wieczorem Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. W części konkursowej tego festiwalu weźmie udział dwadzieścia chórów, ale zagraniczni wykonawcy - poprzez transmisje online.
Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej odbywają pod patronatem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i mają podkreślać religijny charakter tej muzyki. Cechą charakterystyczną tego festiwalu jest liczny udział chórów parafialnych, na co dzień wykonujących muzykę cerkiewną podczas uroczystości religijnych.
Ten międzynarodowy festiwal zwykle odbywa się w maju. W tym roku został przesunięty na wrzesień ze względu na pandemię koronawirusa. Ona też sprawia, że - w związku z obecną sytuacją pandemiczną i ograniczeniami w przekraczaniu niektórych granic - dziesięć chórów zagranicznych z Białorusi, Litwy, Łotwy, Rosji i Ukrainy nie wystąpi na żywo w hajnowskim soborze Św. Trójcy, ale ich prezentacje konkursowe jurorzy i widzowie zobaczą w formie transmisji.
Wśród gości poniedziałkowego koncertu inauguracyjnego byli hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, przedstawiciele władz państwowych, wśród nich minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, samorządowcy, służby mundurowe.
W liście skierowanym do uczestników festiwalu zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa ocenił, nawiązując do słów Platona, że muzyka "jednoczy, leczy, czyni to w sposób szczególny, poza oddziaływaniem wewnętrznym otwiera piękno i duchowy sens nabożeństw". "Jest jednocześnie swoistą działalnością misyjną, bowiem swą treścią i melodią oczarowuje człowieka. Jest to wielkie bogactwo naszej Cerkwi" - napisał abp Sawa.
Podkreślił, że festiwal w Hajnówce "nie może umilknąć", przyznał że w tym roku, w związku z pandemią koronawirusa, ma on nieco inny charakter.
Przesłuchania konkursowe zaplanowano na czwartek i piątek; ogłoszenie wyników i koncerty laureatów - na sobotę. Imprezę zakończą też wtedy tradycyjnie dwa koncerty galowe: pierwszy w Hajnówce, drugi - w białostockiej cerkwi Hagia Sophia.
W ramach imprez towarzyszących otwartych zostanie kilka wystaw, w tym poświęcona arcybiskupowi Mironowi Chodakowskiemu, b. zwierzchnikowi prawosławnego ordynariatu Wojska Polskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku. W Hajnówce odbędzie się też seminarium dla wykonawców i dyrygentów chórów wykonujących muzykę cerkiewną, a w kilku podlaskich miejscowościach - koncerty krajowych uczestników festiwalu.
To nie jedyny festiwal muzyki cerkiewnej, który odbędzie się w tym tygodniu, w województwie podlaskim, uważanym za centrum prawosławia w Polsce. Od czwartku do niedzieli w Białymstoku potrwa bowiem Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2020", również zwykle odbywający się w maju. Co prawda ma on Hajnówkę w nazwie, bo tam był zapoczątkowany, ale od prawie 20 lat odbywa się w stolicy województwa podlaskiego.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ pat/