Rozpoczęły się przesłuchania konkursowe Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. W czwartek i piątek polscy wykonawcy śpiewają w soborze św. Trójcy a chóry zagraniczne - które nie przyjechały do Polski z powodu pandemii - prezentują się jurorom online.
Łącznie w tak przeprowadzonej części konkursowej tego międzynarodowego festiwalu ma wziąć udział dwadzieścia chórów z Polski, Białorusi, Litwy, Łotwy, Rosji i Ukrainy.
To przede wszystkich cerkiewne chóry parafialne, na co dzień wykonujące muzykę cerkiewną podczas uroczystości religijnych. To cecha charakterystyczna tego festiwalu. Odbywa się on bowiem pod patronatem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i ma podkreślać religijny charakter muzyki cerkiewnej.
"Festiwal jest przede wszystkim po to, by pokazać piękno muzyki cerkiewnej, która jest nieodłącznym elementem liturgii i modlitwy w Cerkwi prawosławnej" - podkreślił ks. Marek Jurczuk z biura organizacyjnego tegorocznych Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej.
Zwykle impreza odbywa się w maju, w tym roku - z powodu pandemii koronawirusa - została przeniesiona na wrzesień, ale i tak sytuacja epidemiczna w Europie wpływa na jej organizację. W związku ograniczeniami w przekraczaniu niektórych granic - dziesięć chórów zagranicznych nie wystąpi na żywo w hajnowskim soborze Św. Trójcy, a ich prezentacje konkursowe jurorzy i widzowie oglądają w formie przygotowanych transmisji internetowych.
Ogłoszenie wyników i koncerty laureatów zaplanowano na sobotę. Imprezę zakończą też wtedy tradycyjnie dwa koncerty galowe: pierwszy w Hajnówce, drugi - w białostockiej cerkwi Hagia Sophia.
W ramach imprez towarzyszących festiwalowi, w Hajnowskim Domu Kultury oraz dolnej świątyni soboru św. Trójcy otwarto kilka wystaw, w tym poświęconą arcybiskupowi Mironowi Chodakowskiemu, b. zwierzchnikowi prawosławnego ordynariatu Wojska Polskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku i "Z ikoną przez świat…", dokumentującą prawosławne pielgrzymowanie do Ławry Poczajowskiej (obecna Ukraina).
W Hajnówce odbyło się też seminarium dla wykonawców i dyrygentów chórów wykonujących muzykę cerkiewną, a w kilku podlaskich miejscowościach - koncerty krajowych uczestników festiwalu.
Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej to nie jedyny festiwal muzyki cerkiewnej, który we wrześniu odbywa się w województwie podlaskim, uważanym za centrum prawosławia w Polsce. W czwartkowy wieczór w Białymstoku rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2020", również zwykle organizowany w maju. Co prawda ma on Hajnówkę w nazwie, bo tam był zapoczątkowany, ale od prawie 20 lat odbywa się w stolicy województwa podlaskiego.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ pat/