Odpaleniem hakownic rozpocznie się w sobotę o godz. 11 inscenizacja historyczna na olsztyńskim zamku. Rekonstruktorzy będą odtwarzać atak wojsk krzyżackich na zamek Allenstein (Olsztyn). W czasie tego zdarzenia administratorem zamku był Mikołaj Kopernik.
Inscenizacja odbędzie się pod hurdycjami olsztyńskiego zamku, można ją będzie podziwiać bezpłatnie. Widzowie mogą się gromadzić zarówno od strony mostu zamkowego, jak i od strony Starego Miasta. Przewidywany czas pokazu historycznego wynosi 50 minut.
Muzeum Warmii i Mazur, które mieści się na zamku zapowiedziało w komunikacie, że w inscenizacji weźmie udział kilkudziesięciu uczestników, całość będzie ilustrowana muzyką, a narrator będzie przedstawiał ciąg wydarzeń. Inscenizacja będzie transmitowana na platformie YouTube.
Atak zaciężnych wojsk krzyżackich na Olsztyn był epizodem z okresu wojny polsko-krzyżackiej prowadzonej w latach 1519-21. Była to ostatnia wojna Polski z Zakonem.
Muzeum przypomniało, że oblężenie olsztyńskiego zamku poprzedził szereg działań wojsk zakonnych, które były prowadzone jesienią 1520 roku. Wówczas to wojska zakonne złożone w głównej części z rycerzy zaciężnych oblegały Lidzbark Warmiński, Dobre Miasto i Ornetę (ta się poddała po 8 dniach oblężenia).
"W tej sytuacji Mikołaj Kopernik i kanonicy zebrani w olsztyńskim zamku wystosowali do króla polskiego list, w którym prosili go o pomoc. Kopernik od grudnia 1520 roku zabiegał o doposażenie olsztyńskiego zamku w hakownice" - przypomniało muzeum w komunikacie.
26 stycznia 1521 roku oddział krzyżackich zaciężnych wybrał się w okolice Olsztyna, by odbić stado bydła zagarnięte uprzednio przez polskich zaciężnych pod Dobrym Miastem. Pod Olsztynem Krzyżacy rozbili polski oddział i natychmiast „idąc za ciosem” wybili jedną z furt fortyfikacji miejskich. Do zdobycia miasta zabrakło im sprzętu oblężniczego (pisali wprost o braku drabin - PAP) i dowódca krzyżacki Wilhelm von Schaumburg odgrażał się, że jak tylko dostanie hakownice, proch i puszkarza to odniesie sukces. Do drugiego szturmu już nie doszło.
W lutym Mikołaj Kopernik otrzymał upragnione hakownice. Wkrótce rozpoczęły się rokowania pokojowe. W 1525 roku Albrecht Hohenzollern złożył w Krakowie uroczysty hołd królowi polskiemu. Z zakonnika wielki mistrz został świeckim księciem, a wkrótce zmienił wiarę - został luteraninem.
Mimo, że atak wojsk krzyżackich na olsztyński zamek był jedynie epizodem w ostatniej wojnie z Zakonem, niektórzy lokalni badacze nazywają od tego zdarzenia Kopernika "obrońcą grodu nad Łyną". Napis nawiązujący do tego zdarzenia („obrońcy grodu olsztyńskiego przed najeźdźcą krzyżackim") znajduje się także na cokole popiersia Kopernika stojącym w pobliżu zamku.
Sobotnia rekonstrukcja ataku krzyżaków na olsztyński zamek zostanie dziś odegrana po raz drugi. Pierwsza odbyła się przed rokiem. (PAP)
Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska
jwo/ pat/