Okupacja sowiecka

14.09.2019

Instalacja „Co piąty...” ma przypominać o białostoczanach deportowanych na Wschód

W parku Konstytucji 3 maja w Białymstoku w sobotni wieczór podświetlono kilkadziesiąt drzew. To instalacja artystyczno-historyczna „Co piąty...” Muzeum Pamięci Sybiru, związana z 80. rocznicą sowieckiej agresji na Polskę. Można ją oglądać do 6 października.

Tytuł instalacji odwołuje się do szacunków o liczbie białostoczan, którzy zostali wywiezieni na Syberię w latach 1940-1941. "Wiele drzew, które dziś mijamy, spacerując przez park Konstytucji 3 maja, rosło już wtedy, gdy szalała zawierucha II wojny światowej. Były niemymi świadkami tego, jak sowieckie NKWD deportowało na Sybir tysiące mieszkańców Białegostoku" – tak organizatorzy opisują swoją akcję, w której ramach po zmroku kilkadziesiąt drzew w głównej alei parku jest podświetlanych.

Instalację uzupełniają tablice informujące zarówno o akcji, jak i o historii, do której się ona odwołuje. "Chcieliśmy zaintrygować tych wszystkich, którzy być może słabo znają historię naszego miasta, historię deportacji z Białegostoku. Codziennie po zmroku, symbolicznie co piąte drzewo, objawia się spacerującym po parku jako białostoczanin, który w latach 40. opuścił nasze miasto w związku z represjami władz radzieckich" – powiedziała PAP kierownik działu wystaw Muzeum Pamięci Sybiru Monika Szarejko.

CZYTAJ TAKŻE

W związku z wernisażem na miejscu można też było dostać "drzewka pamięci". To sadzonki dębów, które – gdy zostaną posadzone w różnych miejscach (na działkach, w ogrodach, przy blokach) i wyrosną – mają przypominać mieszkańcom Białegostoku o ich korzeniach i historii.

W związku z 80. rocznicą sowieckiej agresji na Polskę Muzeum Pamięci Sybiru organizuje różne przedsięwzięcia pod wspólnym hasłem "17.09. Pamiętamy", by nie tylko przypomnieć datę 17 września 1939 r. mieszkańcom, ale też zachęcić ich do poznawania historii miasta i regionu. To np. akcja "Zatrzymaj się" (w południe 17 września) czy Peleton Pamięci, czyli rowerowy spacer historyczny związany z osobami i miejscami ważnymi w historii Białegostoku.

Muzeum formalnie działa od kilku lat, w tymczasowej siedzibie, gdzie ma też niewielką ekspozycję, ale trwa budowa jego kilkupiętrowego gmachu przy ul. Węglowej. W założeniu będzie ogólnopolską placówką zajmującą się m.in. tematyką deportacji Polaków na Wschód. Otwarcie tego muzeum dla zwiedzających zaplanowano na koniec 2021 r.(PAP)

Autor: Robert Fiłończuk

rof/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL