Państwa pluralistyczne nie mogą rezygnować z norm etycznych w życiu publicznym – podkreślił papież Jan Paweł II podczas przemówienia w parlamencie RP 11 czerwca 1999 r. Zaznaczył, że wykonywanie władzy politycznej powinno być ofiarną służbą człowiekowi i społeczeństwu.
W niedzielę w Polsce i w środowiskach polonijnych na całym świecie obchodzony jest Dzień Papieski organizowany przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia (FDNT), która powstała w 1999 r. jako pokłosie VII pielgrzymki papieża do ojczyzny, która odbyła się w dniach 5-17 czerwca 1999 r.
To właśnie wówczas, 11 czerwca 1999 r., papież wygłosił przemówienie w Parlamencie Rzeczypospolitej Polskiej wskazując na znaczenie wartości etycznych w systemie demokratycznym.
Nawiązując do sprzeciwu polskich robotników na Wybrzeżu w Sierpniu 1980 r. Jan Paweł II podkreślił, że "+nie ma wolności bez solidarności+: solidarności z drugim człowiekiem, solidarności przekraczającej różnego rodzaju bariery klasowe, światopoglądowe, kulturowe, a nawet geograficzne, czego świadectwem była pamięć o losie naszych wschodnich sąsiadów".
Podkreślił, że "służba narodowi musi być zawsze ukierunkowana na dobro wspólne, które zabezpiecza dobro każdego obywatela".
"Troska o dobro wspólne winna być realizowana przez wszystkich obywateli i winna przejawiać się we wszystkich sektorach życia społecznego. W szczególny jednak sposób ta troska o dobro wspólne jest wymagana w dziedzinie polityki. Mam tu na myśli tych, którzy oddają się całkowicie działalności politycznej, jak i poszczególnych obywateli" - wskazał papież przemawiając w polskim parlamencie.
Zwrócił uwagę, że "wykonywanie władzy politycznej czy to we wspólnocie, czy to w instytucjach reprezentujących państwo powinno być ofiarną służbą człowiekowi i społeczeństwu, nie zaś szukaniem własnych, czy grupowych korzyści z pominięciem dobra wspólnego całego narodu".
Zaznaczył, że katolicy świeccy "nie mogą rezygnować z udziału +w polityce+, czyli w różnego rodzaju działalności gospodarczej, społecznej i prawodawczej, która w sposób organiczny służy wzrastaniu wspólnego dobra". "Wraz ze wszystkimi ludźmi mają przepajać duchem Ewangelii rzeczywistości ludzkie, wnosząc w ten sposób swój specyficzny wkład w pomnażanie dobra wspólnego" - wskazał Jan Paweł II.
Papież zwrócił uwagę, że "wyzwania stojące przed demokratycznym państwem domagają się solidarnej współpracy wszystkich ludzi dobrej woli - niezależnie od opcji politycznej czy światopoglądu, którzy pragną razem tworzyć wspólne dobro Ojczyzny".
Zastrzegł, że "szanując właściwą życiu wspólnoty politycznej autonomię, trzeba pamiętać jednocześnie o tym, że nie może być ona rozumiana, jako niezależność od zasad etycznych". "Także państwa pluralistyczne nie mogą rezygnować z norm etycznych w życiu publicznym" - oświadczył papież.
Ostrzegł, że "jeśli nie istnieje żadna ostateczna prawda, będąca przewodnikiem dla działalności politycznej i nadająca jej kierunek", wówczas "łatwo o instrumentalizację idei i przekonań dla celów, jakie stawia sobie władza". "Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm" - dodał.
Jan Paweł II przestrzegł również przed "zredukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych i przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia".
Zaznaczył, "nowa jedność Europy, jeżeli chcemy, aby była trwała, powinniśmy budować na tych duchowych wartościach, które ją kiedyś kształtowały, z uwzględnieniem bogactwa i różnorodności kultur i tradycji poszczególnych narodów".
Podkreślił, że "doświadczenie dziejowe, jakie posiada polski naród, jego bogactwo duchowe i kulturowe mogą skutecznie przyczynić się do ogólnego dobra całej rodziny ludzkiej, zwłaszcza do umocnienia pokoju i bezpieczeństwa w Europie".
Zwrócił uwagę, że wolność wymaga "nieustannego wysiłku w jej umacnianiu i odpowiedzialnym przeżywaniu". "Najwspanialszym wypełnieniem wolności jest miłość, która urzeczywistnia się w oddaniu i służbie" - dodał.
W poniedziałek będziemy obchodzić 45. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Metropolita krakowski został wybrany na Stolicę Piotrową 16 października 1978 r. przybierając imię Jan Paweł II. Był pierwszym papieżem z Polski i pierwszym po 455 latach następcą św. Piotra niebędącym Włochem oraz najmłodszym papieżem od 1864 r. Jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i był drugim, co do długości w dziejach Kościoła.
Polska była krajem, który odwiedzał najczęściej. Do ojczyzny odbył dziewięć pielgrzymek. Przyjeżdżał zawsze z konkretnym przesłaniem, dostosowanym do aktualnie panującej sytuacji religijnej i politycznej. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/