Japońska artystka Hiroko Watanabe przekazała 100 tys. dolarów dla Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Pieniądze zostaną przeznaczone na wystawy związane z tkaniną artystyczną – poinformowała w środę pracownica muzeum Anna Perek-Kowalska.
Na spotkaniu z mediami Perek-Kowalska wyjaśniła, że gest japońskiej artystki ma związek z jej wizytą na 16. Międzynarodowym Triennale Tkaniny, które odbywa się w przestrzeni muzeum. Wśród osób obecnych na ubiegłorocznym otwarciu wydarzenia była m.in. Hiroko Watanabe – japońska artystka, profesor Uniwersytetu Tama Art w Tokio, jurorka wielu wystaw oraz konkursów międzynarodowych.
"Doceniając znaczenie Triennale oraz zaangażowanie muzeum w popularyzację zjawisk związanych z medium tkaniny, artystka postanowiła przekazać na rzecz Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi dotację w wysokości 100 tys. dolarów" – poinformowała Perek-Kowalska.
Dyrektor łódzkiej placówki Aneta Dalbiak przyznała, iż wszyscy "czują się zaszczyceni tym pięknym gestem". Jak mówiła, przekazane pieniądze pomogą muzeum w realizacji kolejnych przedsięwzięć mających na celu popularyzację dokonań i zjawisk w dziedzinie tkaniny artystycznej.
Perek-Kowalska przypomniała, że Międzynarodowe Triennale Tkaniny to najstarsza i najważniejsza prezentacja zjawisk związanych z tkaniną artystyczną, która odbywa się nieprzerwanie od 45 lat. Swoim zasięgiem obejmuje artystów z całego świata. Podkreśliła, że łódzkie wydarzenie to największe i najbardziej reprezentatywna wystawa poświęcona tkaninie. "To także prestiżowy konkurs, podczas którego międzynarodowe jury składające się z wybitnych ekspertów przyznaje medale i wyróżnienia" – dodała.
Zwróciła uwagę, że każda kolejna edycja gromadzi coraz więcej zwiedzających. Obecną odwiedziło już niemal 30 tys. zwiedzających.
"Prace przedstawione na tegorocznym Triennale reprezentują różne obszary kulturowe i skupiają się wokół jednego wątku, jakim jest +przekraczanie granic+. Ten temat zawiera w sobie wiele problemów współczesności, które redefiniują znaczenie tożsamości naszej cywilizacji, grup etnicznych, społecznych czy każdego z nas z osobna" – powiedziała główna kurator Centralnego Muzeum Włókiennictwa oraz juror i kurator wydarzenia Marta Kowalewska.
Według niej przedstawione prace okazały się szczególnie aktualne w czasach izolacji, poruszając ponadczasowe wątki komunikacji międzyludzkiej, więzi, które nas łączą, a jednocześnie dystansu, który nas dzieli.
16. Międzynarodowe Triennale Tkaniny można potrwa do 26 lipca. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/aszw/