Europa i świat po 1989 roku

09.07.2017

Jaskinie w Niemczech ze sztuką z epoki lodowcowej na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Jaskinie w Jurze Szwabskiej, w których odkryto najstarsze zabytki sztuki z epoki lodowcowej, wpisano w niedzielę na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO podczas odbywającej się w Krakowie sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa.

"Jesteśmy zachwyceni. Jaskinie z przykładami zabytków sztuki z epoki lodowcowej dokumentują ważny etap we wczesnych dziejach ludzkości" – mówiła Maria Boehmer z delegacji Niemiec. Dziękowała nie tylko Komitetowi Światowego Dziedzictwa za podjętą decyzję, ale też ICOMOS i Centrum Światowego Dziedzictwa za wsparcie, a naukowcom, którzy w tym miejscu przez lata prowadzili badania - za "niegasnącą pasję".

Sześć jaskiń wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa znajduje się w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia w południowo-zachodniej części Niemiec. Są to: Geissenkloesterle, Sirgensteinhoehle i Hohle Fels w dolinie Achtal oraz Vogelherdhoehle, Hohlenstein Stadel-Hoehle i Bocksteinhoehle w dolinie Lonetal.

W jaskiniach archeolodzy odkryli ponad 50 figurek oraz osiem instrumentów muzycznych, które powstały 35 - 43 tys. lat temu.

Wśród znalezionych zabytków znajduje się wykonana z kła mamuta, wysoka na 31 centymetrów, figurka człowieka-lwa oraz liczne figurki zwierząt: mamuta, niedźwiedzia, renifera. W jaskini Hohle Fels znaleziono rzeźbę Wenus, uznawaną za najstarsze na świecie przedstawienie kobiety.

W tej samej jaskini odkopano wykonany z kości sępa flet. Instrument ma wywiercone pięć dziurek, a na jednym z jego końców znajdują się nacięcia w kształcie litery V, które być może tworzą ustnik. Uczeni z uniwersytetu w Tybindze znaleźli go w 12 kawałkach. Po ich złożeniu uzyskali pieczołowicie wykonany instrument długości prawie 22 cm (pełna długość wynosiła niegdyś ok. 34 cm) i średnicy 8 mm. Archeolodzy znaleźli też w Hohle Fels kawałki kolejnych dwóch fletów, wykonanych z kłów mamuta.

Pierwsze badania jaskiń w Jurze Szwabskiej pod kątem sztuki z paleolitu prowadzono w latach 60. XIX wieku. Wykopaliska kontynuowane były w latach 30. następnego stulecia. (PAP)

lep/ aszw/ wos/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL