Jaskinie w Jurze Szwabskiej, w których odkryto najstarsze zabytki sztuki z epoki lodowcowej, wpisano w niedzielę na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO podczas odbywającej się w Krakowie sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa.
"Jesteśmy zachwyceni. Jaskinie z przykładami zabytków sztuki z epoki lodowcowej dokumentują ważny etap we wczesnych dziejach ludzkości" – mówiła Maria Boehmer z delegacji Niemiec. Dziękowała nie tylko Komitetowi Światowego Dziedzictwa za podjętą decyzję, ale też ICOMOS i Centrum Światowego Dziedzictwa za wsparcie, a naukowcom, którzy w tym miejscu przez lata prowadzili badania - za "niegasnącą pasję".
Sześć jaskiń wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa znajduje się w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia w południowo-zachodniej części Niemiec. Są to: Geissenkloesterle, Sirgensteinhoehle i Hohle Fels w dolinie Achtal oraz Vogelherdhoehle, Hohlenstein Stadel-Hoehle i Bocksteinhoehle w dolinie Lonetal.
W jaskiniach archeolodzy odkryli ponad 50 figurek oraz osiem instrumentów muzycznych, które powstały 35 - 43 tys. lat temu.
Wśród znalezionych zabytków znajduje się wykonana z kła mamuta, wysoka na 31 centymetrów, figurka człowieka-lwa oraz liczne figurki zwierząt: mamuta, niedźwiedzia, renifera. W jaskini Hohle Fels znaleziono rzeźbę Wenus, uznawaną za najstarsze na świecie przedstawienie kobiety.
W tej samej jaskini odkopano wykonany z kości sępa flet. Instrument ma wywiercone pięć dziurek, a na jednym z jego końców znajdują się nacięcia w kształcie litery V, które być może tworzą ustnik. Uczeni z uniwersytetu w Tybindze znaleźli go w 12 kawałkach. Po ich złożeniu uzyskali pieczołowicie wykonany instrument długości prawie 22 cm (pełna długość wynosiła niegdyś ok. 34 cm) i średnicy 8 mm. Archeolodzy znaleźli też w Hohle Fels kawałki kolejnych dwóch fletów, wykonanych z kłów mamuta.
Pierwsze badania jaskiń w Jurze Szwabskiej pod kątem sztuki z paleolitu prowadzono w latach 60. XIX wieku. Wykopaliska kontynuowane były w latach 30. następnego stulecia. (PAP)
lep/ aszw/ wos/ pad/