Pawilon Okocimski w Lesie Wolskim w Krakowie jest już wyremontowany, ale oficjalne otwarcie nastąpi jesienią, kiedy wewnątrz gotowa będzie wystawa stała. W pawilonie działać ma Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”, które już teraz organizuje pierwsze spacery dla młodzieży.
Remont Pawilonu Okocimskiego i aranżacja terenu wokół kosztowały prawie 5 mln zł, z czego większość pochodziło z budżetu unijnego. „Budynek jest już wyremontowany, na przełomie września i października powinna być gotowa ekspozycja stała, przystosowana dla osób niewidomych; w budynku prowadzone też będą działania edukacyjne” – powiedziała PAP Katarzyna Przyjemska-Grzesik z Zarządu Zieleni Miejskiej (ZZM) w Krakowie.
Jak dodała, na potrzeby „Symbiozy” ZZM zatrudnił edukatorów, rozpoczynają się pierwsze terenowe zajęcia dla najmłodszych.
Na początku maja ZZM planuje ogłosić przetarg na aranżację ekspozycji stałej, poświęconej przyrodzie. Interaktywna wystawa czynna będzie w dwóch salach Pawilonu, zajmujących powierzchnię ok. 200 m kw. Nazwy sal to: „Las nocą”, „Las w dzień” – zwiedzający zobaczą tu różnice w funkcjonowaniu mieszkańców lasu za dnia i w nocy. Trzecie pomieszczenie (ok. 40 m kw.) – „Sala łąk i pól” ma być miejscem warsztatów.
Przed decyzją o ulokowaniu w Pawilonie Centrum Edukacji Ekologicznej część krakowian obawiała się, że taka placówka może zakłócić spokój, z jakiego słynie Las Wolski. Przyjemska-Grzesik podkreśliła, że wokół Pawilonu będzie, tak jak dotychczas, cisza. „Idea edukacji w Centrum zakłada, aby uwrażliwiać na las. Osoby wychodzące z Centrum będą wrażliwsze na przyrodę” – powiedziała.
Na terenie obiektu zostały zastosowane nowoczesne rozwiązania techniczne, np. zasilanie z paneli fotowoltaicznych, pompy ciepła czy urządzenia do rekuperacji ciepła. Powstały także m.in. grządki permakulturowe (bez stosowania nawozów sztucznych, a przy użyciu gleby bogatej w składniki mineralne).
Pawilon Okocimski powstał w 1936 r. według projektu Jana Ogłodka, współpracownika Adolfa Szyszki-Bohusza. Inwestorem obiektu był Antoni Jan Goetz, właściciel Browaru Okocim. W pawilonie działał chętnie odwiedzany lokal gastronomiczny. Od 11 lat obiekt był nieczynny i popadał w ruinę. Budynek jest wpisany do miejskiej ewidencji zabytków.(PAP)
Autor: Beata Kołodziej
bko/ mhr/