Jesienią zabytkowa willa Teodora Sixta w centrum Bielska-Białej otworzy swe podwoje po rewitalizacji. W budynku powstanie centrum aktywizujące mieszkańców – podaje dysponująca obiektem Galeria Bielska BWA.
Galeria w komunikacie podała, że gruntowny remont, trwający od 2018 r., zakończył się wczesną wiosną tego roku. Zagrożenie wirusem SARS-CoV-2 spowodowało jednak przesunięcie otwarcia.
"Jesienią br. bielszczanie będą mieli okazję odwiedzić zabytkową willę Sixta, zaprojektowaną w stylu neorenesansowym i wybudowaną w 1883 r. przez architekta Karola Korna, autora wielu reprezentacyjnych budynków, stojących do dziś w Bielsku-Białej" – podała Galeria.
Dyrektor Galerii Agata Smalcerz poinformowała, że w willi realizowany będzie – wsparty z funduszy UE – projekt społeczny "Sixt Wam". "W jego programie prowadzone będą zajęcia dla różnych grup mieszkańców, również takie, które łączą pokolenia seniorów i dzieci" – powiedziała,
Smalcerz dodała, że do realizacji projektu "Sixt Wam" oddana zostanie część budynku od strony południowej, z oddzielnym wejściem i z zewnętrzną windą.
"Pozostała część służyła będzie jako miejsce wydarzeń artystycznych i spotkań związanych z kulturą, a przede wszystkim jako przestrzeń wykorzystywana do prezentacji stałej wystawy kolekcji sztuki Galerii Bielskiej BWA. Będzie można oglądać dzieła sztuki, a także dowiedzieć się wiele o artystach, o przesłaniu ich dzieł" – wyjaśniła dyrektor Smalcerz.
W willi będą się też odbywały warsztaty artystyczne prowadzone przez animatorów i artystów, wykłady, panele dyskusyjne, spotkania z twórcami, pokazy filmów i prezentacje multimedialne. Przygotowywane one będą z myślą o osobach pragnących pogłębiać wiedzę na temat współczesnej kultury i sztuki.
Renowacja willi objęła m.in. odnowienie elewacji i adaptację pomieszczeń w piwnicy na cele użytkowe. Powstał węzeł cieplny, wymieniono instalacje elektryczna i wodno-kanalizacyjna. Zamontowano windę, odrestaurowany został również stojący obok budynek wozowni i ogrodzenie.
Miasto na remont i realizację projektów pozyskało 5,5 mln zł z UE.
Niemiec Theodor Karl Julius Sixt żył w latach 1834-1897. Był zamożnym przedsiębiorcą i filantropem. Po ślubie w 1870 r. z Johanne Weich zamieszkał z małżonką w Bielsku, z którego wywodziła się panna młoda – w willi, którą zaprojektował architekt Karol Korn.
Sixt zapisał w testamencie pokaźne kwoty na rzecz gminy ewangelickiej oraz na sieroty i ubogich. Miastu przekazał willę, w której później mieszkali m.in. burmistrzowie Bielska. W dowód wdzięczności władze miasta nazwały jedną z ulic imieniem Sixta.
Galeria Bielska BWA powstała w 1960 r. z inicjatywy lokalnego środowiska artystycznego. Od 1994 r. należy do samorządu Bielska-Białej. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ joz/