Jesienią rozpocząć się ma rewaloryzacja placu Kolegiackiego w ścisłym centrum Poznania. Miasto ogłosiło przetarg, który wyłoni wykonawcę robót w miejscu dawnej kolegiaty.
Od 2016 roku w miejscu inwestycji, w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Rynku i przy miejskim magistracie, trwają prace archeologiczne. Wcześniej znajdowała się tam kolegiata pw. św. Marii Magdaleny, która do końca XVIII w. była najważniejszym kościołem lewobrzeżnego Poznania.
Ze względu na skalę odkryć dokonanych przez zespół archeologów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, termin rozpoczęcia modernizacji placu był przesuwany. "Jeżeli postępowanie przetargowe się powiedzie, w tym warunki cenowe będą satysfakcjonujące dla miasta, prace ruszą jesienią tego roku” – powiedział wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski.
Zaplanowane prace modernizacyjne mają przekształcić przestrzeń, na której dotąd znajdował się parking w miejsce spotkań, odpoczynku, wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Według miasta, plac Kolegiacki po przebudowie ma być uzupełnieniem płyty Starego Rynku, ma też "stanowić uniwersalną przestrzeń, nawiązującą do historii, sprzyjającą handlowi i organizacji wydarzeń kulturalnych".
Wybrany wykonawca będzie miał 14 miesięcy na zakończenie inwestycji. W jej ramach wymieniona zostanie nawierzchnia i sieć infrastruktury podziemnej. Powstaną elementy konstrukcyjne fontanny oraz podziemnych pomieszczeń´ technicznych, obiekty małej architektury i oświetlenie oraz tereny zielone. Przeprowadzone zostaną prace konserwatorskie przy odkrytych reliktach kolegiaty; po zakończeniu inwestycji ich prezentację umożliwić ma zaplanowana w niektórych częściach placu przezroczysta posadzka.
Dotąd na pl. Kolegiackim archeolodzy znaleźli tysiące zabytków, w większości o unikatowym charakterze. Najcenniejsze odkryte przedmioty mają być pokazane na wystawie.
Poznańska świątynia swego czasu należała do najbardziej okazałych w Europie, dzięki wieży była też najwyższym budynkiem w Poznaniu. Według niektórych źródeł, wieża wraz z hełmem i iglicą sięgała blisko 115 m.
Ufundowany w XIII w. kościół przez wieki był najważniejszą świątynią lewobrzeżnego Poznania. W XVII został zniszczony przez wojska szwedzkie, a odbudowaną kolegiatę w XVIII strawiły pożary. Ostatecznie parafia farna przeniosła się do pobliskiego pojezuickiego kościoła, zaś resztki kolegiaty rozebrano na początku XIX w. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ agz/