Kaliskie starodruki, na co dzień zabezpieczone w sejfach, wystawiła w sobotę dla odwiedzających Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu. Wystawa jest częścią miejskich obchodów Nocy Kultury i 25. Europejskich Dni Dziedzictwa.
Odwiedzającym pokazano starodruki z lat 1620-1793, które zostały zakupione przez bibliotekę bądź podarowane przez osoby prywatne.
Zobaczyć można było wydawnictwa czterech najstarszych kaliskich oficyn wydawniczych: Wojciecha Gedeliusza, Kolegium Jezuickiego, Drukarni JK Mości i Rzeczypospolitej oraz Drukarni Prymasowskiej.
"Wspólną cechą tych dzieł jest miejsce ich wydania czyli Kalisz – miasto z wielowiekowymi tradycjami drukarskimi" – powiedział PAP dyrektor biblioteki Adam Borowiak.
Ozdobą wystawy jest - zakupiony w 2017 roku – "Zbiór Kazań" Stanisława Zakrzewskiego z 1620 roku, który jest najstarszym drukiem w zasobach kaliskiej biblioteki. "Ta pozycja pochodzi z kaliskiej drukarni Wojciecha Gedeliusza. Dla naszej biblioteki takie wydawnictwa są bezcenne" – ocenił Borowiak.
W zbiorach dominują kazania, modlitewniki i żywoty świętych. "Dlatego, że np. drukarnia Gedeliusza od początku działała na zlecenie Kościoła; najpierw byli to jezuici, a potem arcybiskup gnieźnieński" – wyjaśniła PAP Monika Sobczak-Waliś z kaliskiej biblioteki.
Ale – jak dodała - zdarzają się też podręczniki, np. "Słownik polsko-łaciński" Knapiusza czy "Gramatyka" Alwara – bardzo popularny podręcznik do nauki gramatyki.
Nowym nabytkiem bibliotek jest "Lekarz dla włościan" Ludwika Perzyny, patrona kaliskiego szpitala. "To jest poradnik lekarski. Kiedy przegląda się niektóre karty książki, to wiele rad sprawdza się do dzisiaj. O unikatowości tego egzemplarza świadczy fakt, że wiele arkuszy w tej książce jest nierozciętych. Próba rozcinania byłaby barbarzyństwem, bo znawcy bibliofile twierdzą, że taki starodruk ma jeszcze większą wartość. Dlatego dla swoich celów dydaktycznych korzystamy z wersji komputerowej książki, dostępnej w Bibliotece Narodowej w Warszawie" – wyjaśnił Borowiak.
Odwiedzający mogli zobaczyć też "Wieczność piekielną" z 1693, "Jedynaka w honorze" z 1730, "Kazania przygodne" z 1775 oraz "Uwagi Polityczne" z 1778. "Co prawda nie mogli wziąć żadnej z tych pozycji do rąk, ale my też możemy dotykać książki tylko w rękawiczkach. To ma przetrwać" – powiedziała Monika Sobczak-Waliś.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu w swoich zbiorach posiada łącznie 244 starodruków, z czego 70 stanowią tzw. "calisiana" – pozycje dotyczące Kalisza.
"Nocne Spotkanie z Kulturą" odbywają się w ramach obchodów 25. Europejskich Dni Dziedzictwa. To obecnie największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny w zakresie upowszechniania dziedzictwa. W Polsce koordynowany jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.(PAP)
bak/ bos/