Od prawie 350 lat do Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla ciągną pielgrzymki. Jej usytuowanie, jak chciał w drugiej połowie XVII stulecia fundator kasztelan lwowski i wojewoda podolski Andrzej Maksymilian Fredro, przypomina krajobraz wokół Jerozolimy.
"Znam wszystkie kalwarie w Polsce, ale ta jest wyjątkowa. Ze względu na cudowne położenie na Pogórzu Przemyskim jest miejscem, które sprzyja nie tylko modlitwie, ale także wypoczynkowi" - powiedział rzecznik krakowskiej prowincji franciszkanów o. Jan Maria Szewek.
Kalwaria Pacławska leży 25 kilometrów od Przemyśla. Powstała w latach 60. XVII wieku po powrocie Fredry z pielgrzymki do Ziemi Świętej. Fundator postanowił możliwie jak najwierniej przenieść w okolice Przemyśla miejsca związane z Męką Pańską.
Na liczącym 465 m n.p.m. wzgórzu fundator zbudował kościół i klasztor, a wzniesienie nazwał Golgotą. Sąsiednie wzgórze jest Górą Oliwną, a płynąca w dolinie rzeka Wiar ma przypominać Cedron. Na zboczach stoją kaplice dróżek kalwaryjskich; jest ich 42 na, są rozrzucone na przestrzeni kilkunastu kilometrów.
Od czasów Fredry Kalwarią Pacławską opiekują się franciszkanie. "Jest to sanktuarium zarówno Matki Bożej Kalwaryjskiej jak i Męki Pańskiej, a wynika to z tego, że w naszej tradycji franciszkańskiej jest silny kult Męki Pana Jezusa" - zauważył o. Szewek.
Ponad sto lat po Fredrze na Kalwarii Pacławskiej pojawił się kolejny fundator - cześnik przemyski Szczepan Józef Dwernicki. Ok. 1770 r. m.in. ofiarował znaczne sumy pieniędzy na budowę nowego kościoła oraz kolejnych kaplic.
Sanktuarium kalwaryjskie jest miejscem, w którym wraz z kultem Męki Pańskiej w klasztornym kościele odbiera swój kult cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej. W XVII wieku obraz znajdował się w Kamieńcu Podolskim. W kilka lat po zdobyciu miasta przez Turków trafił na Kalwarie Pacławską. Kult Matki Bożej Kalwaryjskiej datuje się już od XVIII stulecie.
"Przed obrazem modlili się m. in. hetmani Stanisław Żółkiewski, Stefan Czarniecki, książę Jarema Wiśniowiecki, królowie Jan Kazimierz, Jan III Sobieski" - przypomniał o. Szewek.
W 1968 r. podczas uroczystości z okazji 300. rocznicy założenia Kalwarii Pacławskiej przed modlił się przed nim ówczesny metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła; późniejszy papież Jan Paweł II.
Najwięcej pielgrzymów odwiedza Kalwarie Pacławską w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przybywa wtedy przeszło 50 tys. pielgrzymów z Polski i zagranicy. Ze względu na szczególny kult Męki Pańskiej nazwana jest Jerozolimą Wschodu, a z kolei na obecność cudownego obrazu Matki Bożej i umiłowanie Maryi przez wiernych, nosi też miano Jasnej Góry Podkarpacia. Jest jednym z najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych w Polsce.
Miejscowość leży w utworzonym w 1991 r. Parku Krajobrazowym Pogórza Dynowskiego. W okolicy znajduje się Arłamów, gdzie w 1982 r. był internowany przez komunistów pierwszy przewodniczący NSZZ "Solidarność" Lech Wałęsa. (PAP)
kyc/