Dużą popularnością wśród uczestników Nocy Muzeów w Lublinie cieszy się Kaplicy Trójcy Świętej przy zamku lubelskim oraz Wieża Trynitarska, z której można podziwiać panoramę miasta. W sobotę wieczorem na deptaku i Starym Mieście widać tłumy zainteresowanych Nocą Muzeów.
Część osób wybrała się do Muzeum Narodowego na oprowadzanie kuratorskie po wystawie prac Andrzeja Wróblewskiego oraz ekspozycji poświęconej Mieczysławowi Smorawińskiemu. Dużym zainteresowaniem cieszy się również bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem Kaplicy Trójcy Świętej przy lubelskim zamku - ustawiła się kolejka chętnych.
„Przyjechałyśmy zorganizowaną przez koło gospodyń wycieczką, specjalnie na Noc Muzeów. Odwiedziłyśmy już dzisiaj Majdanek, teraz planujemy właśnie zwiedzanie Muzeum Narodowego w Lublinie, a następnie wybieramy się do muzeum Zamoyskich w Kozłówce, do pałacu Czartoryskich w Puławach i na zamek w Janowcu nad Wisłą” – powiedziały PAP Mariola i Gosia, spotkane na dziedzińcu zamku lubelskiego.
Wśród osób oczekujących w kolejce na wejście do Kaplicy Trójcy Świętej była też m.in. ukraińska rodzina, która mieszka w Lublinie. „Przyjechali do nas w odwiedziny rodzice z obwodu chmielnickiego, bo ja z 11-letnim synem przebywamy tu od około roku. Chciałam im pokazać Lublin i spędzić aktywnie czas. Bardzo podoba im się Stare Miasto” – podkreśliła Iryna.
Kaplica Świętej Trójcy należy do najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i Europie. Gotycka kaplica powstała w drugiej połowie XIV w., a jej wnętrze pokryte zostało malowidłami bizantyńsko-ruskimi. Świadczy o współistnieniu kultury Zachodu i Wschodu. Prace malarskie ufundował król Władysław Jagiełło, zakończono je w 1418 roku.
Dużym zainteresowaniem w Noc Muzeów cieszy się tradycyjnie również Wieża Trynitarska w Lublinie. Z wysokości 60 metrów spogląda blaszany kogucik, który - według legendy - ostrzegał mieszkańców przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Na ostatnim piętrze wieży znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Lublina.
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym przygotowało na Noc Muzeów m.in. warsztaty ze złotnikami, w czasie których uczestnicy mogą stworzyć własną biżuterię, pokaz łapania owadów, oprowadzanie z przewodnikiem po zamku w Janowcu podczas którego można zobaczyć legendarną Czarną Damę.
Z kolei w Muzeum Czartoryskich w Puławach można oglądać - w nowej aranżacji i z nowymi eksponatami - wystawę stałą „Ojczyzno niechaj Cię uwiecznię”. „Do muzeum z krótką wizytą zawitała wyjątkowa szafa z Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, która jest jedynym ocalałym fragmentem tego wyjątkowego puławskiego wnętrza zwanego Złotym Salonem. Szafa ta została zbita z boazerii z tegoż właśnie salonu autorstwa znanego francuskiego architekta J.A. Meissoniera” – podano w zapowiedzi.(PAP)
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ pat/