Kapsuła czasu zawierająca historyczne dokumenty i monety, ale także uzupełniona o nowe informacje z czasów współczesnych, powróciła na wieżę katedry we Fromborku. Metalową tubę odnaleziono w sierpniu, gdy wieże świątyni były remontowane.
Kapsułę odkryto podczas remontu wież i elewacji katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Andrzeja. Miedziana tuba zawierała dokumenty z roku 1841 z uzupełnieniami z 1909 roku oraz dokumenty z ostatniego remontu dachu katedry z 1987 roku. Oprócz tego w tubie były monety - najwcześniejsze pochodziły z 1766 roku, ale były także te datowane na XIX wiek i najmłodsze z lat 80. XX wieku.
W tubie był również okolicznościowy medal Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Ciekawostką było to, że dokumenty zawinięte były w gazetę "L'Osservatore Romano" z 1987 roku, w której zamieszczono program III planowanej wizyty Jana Pawła II.
"Odkryte dokumenty zostały poddane konserwacji i uzupełnione informacjami o historii diecezji warmińskiej po roku 1987 i bieżącymi informacjami dotyczącymi przeprowadzanego remontu. Zamknięte w nowej kapsule czasu dokumenty właśnie trafiły na wieżę nad nawą główną katedry. Kapsuła - tak jak wcześniej - umieszczona została w kuli zaczepionej na iglicy sygnaturki centralnej nad świątynią" - poinformował PAP proboszcz katedry ks. dr Jacek Wojtkowski.
Dodał, że przy kolejnym poważnym remoncie dachu na wysokości 50 m kolejnych wykonawców remontu czeka ślad z naszych czasów.
Ks. Wojtkowski wyjaśniał wcześniej, że umieszczanie kapsuły czasu to zwyczaj praktykowany przez wykonujących remonty zabytkowych budowli. "Zwykle tak się praktykuje, że wykonawcy remontów ważnych obiektów pozostawiają po sobie ślad w postaci dokumentu informującego, kto przeprowadza remont i w jakich okolicznościach historycznych. Jeśli mamy do czynienia z katedrą, to podajemy imię papieża sprawującego obecnie pontyfikat, następnie imię obecnego biskupa diecezji oraz inne osoby związane z remontem" - wyjaśniał ks. Wojtkowski.
Finansowany przez ministerstwo kultury remont sześciu wież, znajdujących się na dachu katedry fromborskiej, przeprowadzany był przez firmę alpinistyczną. Tylko w ten sposób - z uwagi na wysokości sygnaturek - można było się dostać do tej części kościoła.
Na dachu katedry znajduje się sześć sygnaturek, w tym cztery narożne mają wysokość 45 metrów od podłoża do masztu iglicy, natomiast główna znajdująca się nad nawą główną kościoła liczy ponad 50 metrów.
Warowny zespół katedralny we Fromborku jest jednym z najważniejszych zabytków w Polsce. W 1994 roku został uznany przez prezydenta RP za Pomnik Historii. Kanonikiem Warmińskiej Kapituły Katedralnej był Mikołaj Kopernik, który we Fromborku spędził niemal połowę swojego życia, spisując tam dzieło „O obrotach ciał niebieskich”. We fromborskiej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja znajduje się grób tego wybitnego uczonego.
W sferze dziedzictwa kulturalnego Wzgórze Katedralne stanowi wyjątkowe średniowieczne założenie architektoniczne. Jest to warownia katedralna, w murach której znajdują się kanonie wewnętrzne. Budowla reprezentuje styl ceglanego gotyku, który widoczny jest w budowlach gotyckich na północy Polski. (PAP)
ali/ agz/