Nie możemy się zamknąć i stworzyć getta. Musimy iść do świata nie po to, żeby się z nim zlać. Bądźcie dla świata kontrapunktem – powiedział do osób konsekrowanych metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w święto Ofiarowania Pańskiego.
Zgodnie z decyzją Jana Pawła II od 1997 r. przypadające 2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego to także Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Z tej okazji w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela osoby poświęcone Bogu zgromadziły się w czwartek na mszy św., aby odnowić śluby i przyrzeczenia. Poprzedziła ją modlitwa w kościele sióstr wizytek na Krakowskim Przedmieściu, gdzie osoby konsekrowane odmówiły "Koronkę do miłosierdzia Bożego". Potem przeszły procesyjnie do archikatedry warszawskiej.
"Swoją obecnością i modlitwą pokazujcie, że ważne są wartości, które przekraczają wymiar ziemski, wartości, dla których warto coś poświęcić" – powiedział w homilii metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który przewodniczył eucharystii.
Zastrzegł, że "chyba dziś najważniejszą rzeczą, w tym laicyzującym się świecie, w którym dla wielu ludzi pytanie o wiarę nie jest wcale takie oczywiste, najważniejsze jest bycie znakiem wiary i życia wiecznego, że ludzkie życie nie kończy się na ziemi, ale przekracza wymiar doczesny" – wskazał kard. Nycz. "Widok, słowo, śmiech zakonnicy czy brata zakonnego jest przekonującym znakiem dla ludzi młodych" – dodał.
Kard. Nycz poprosił osoby konsekrowane w archidiecezji warszawskiej, żeby włączyły się w Kościół synodalny,
"Tylko na tej drodze – wspólnej i wspólnie rozeznającej problemy świata i Kościoła, Kościół może znaleźć swoją przyszłość" – zaznaczył.
Podkreślił, że "Kościół powinien być otwarty na świat taki, jakim on jest", ponieważ, świat ten został dany przez Boga. "Nie możemy się zamknąć i obrócić się do niego plecami. Nie możemy się zamknąć i stworzyć getta, licząc na przeczekanie. (...) Nie możemy iść do świata, żeby się z nim zlać, upodobnić się do niego, przyjąć jego wygodne reguły, ale musimy iść do tego świata z Ewangelią, która poparta będzie naszym świadectwem" – wskazał metropolita warszawski.
"Bądźcie dla świata kontrapunktem. Trzeba stanąć w pozytywnej opozycji wobec tego, co jest modą" – dodał hierarcha.
Nawiązując do sensu święta Ofiarowania Pańskiego, metropolita warszawski podkreślił, że "człowiek jest zawsze własnością Boga", a jego życie jest Jego darem. "bez miłości, bez poświęcenia, bez trudu nie ma do końca życia chrześcijańskiego, a na pewno nie ma życia konsekrowanego".
W czasie liturgii modlono się o wierność charyzmatom w służbie Kościoła i ludziom. Proszono również Boga o nowe i święte powołania do życia konsekrowanego.
Taca z 2 lutego przeznaczana jest na utrzymanie zakonów kontemplacyjnych.
W Polsce w zakonach kontemplacyjnych jest ok. 1220 mniszek. Większość z nich mieszka w 83 klasztorach, których przełożone zrzeszone są w Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce, które reprezentują 13 rodzin zakonnych. Najliczniejszym zakonem są karmelitanki. W 2022 r. statystyczna mniszka w Polsce miała 58 lat. Spośród 1165 sióstr żyjących w zakonach zrzeszonych w konferencji klauzurowej – 1062 to profeski wieczyste, 56 – profeski czasowe, 32 – nowicjuszki, a 15 – postulantki.
W Polsce jest ponad 28 tys. osób konsekrowanych: sióstr zakonnych, zakonników, członków instytutów, dziewic konsekrowanych i wdów, pustelników i pustelnic. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/