Pokój, który nam daje Bóg, nie jest tylko brakiem wojny, jest miłością, porozumieniem. Życzę nam otwartości na dar pokoju, bo być może jest już tak, że dalece przyzwyczailiśmy się do wojny, iż traktujemy wojnę, jako niemal stan normalny - podkreślił metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś.
Kardynał złożył życzenia mieszkańcom metropolii łódzkiej w specjalnym materiale wideo umieszczonym na stronie archidiecezji. Duchowny nawiązał do życzeń, które nocą Narodzenia Pańskiego wypowiadali aniołowie: "Chwała na wysokości Bogu a na ziemi pokój ludziom, w których ma upodobanie".
"Życzę, abyśmy odkryli, że Bóg jest w naszym życiu chwalebny” - mówił. "Bóg jest najważniejszy i naprawdę w naszym życiu potrafi wiele rzeczy przeważyć. Tyle oznacza słowo +chwała+, czyli w języku hebrajskim - ciężar" - podkreślił kard. Ryś. "+Najcięższy+ okazuje się Bóg, kiedy staje się malutki, kiedy przyjmuje postać dziecka" - zauważył.
"Myślę, że wszyscy mamy takie doświadczenie, jak jest nas w jakimś miejscu kilkanaście osób i jedno dziecko, to wszyscy skupiają uwagę na dziecku" - zaznaczył.
"Bierze się to z doświadczenia miłości a nie z siły z autorytetu prawa" - dodał metropolita łódzki. "To sposób, w jaki Bóg chce być ważny w naszym życiu. Nie staje jednak przed nami z całą swą wielkością, która zamknęłaby nam usta, wprowadziłaby nas w strach, nie. Bóg nie dominuje nad nami w ten sposób w życiu" - powiedział.
"Bóg przychodzi, jako małe dziecko i w ten sposób staje się ważny" - zapewnił kard. Ryś. Zwrócił uwagę, że drugie życzenie anielskie mówi o pokoju. "Teraz właśnie wszyscy rozumiemy jak potrzebujemy pokoju. Pokój się łączy z wcieleniem Chrystusa. Pokój, który nam daje Jezus jest pokojem w jego ciele" - mówił. "Pokój, który nam daje Bóg nie jest tylko brakiem wojny, jest miłością, porozumieniem" - podkreślił.
"Życzę nam otwartości na dar pokoju, bo być może jest już tak, że dalece przyzwyczailiśmy się do wojny, iż traktujemy wojnę jako niemal stan normalny" - zauważył metropolita łódzki. "Potrzebujemy nie tylko braku wojny, ale pokoju, który jest faktycznie miłością, współpracą" - ocenił. (PAP)
Autor: Hubert Bekrycht
hub/ par/