Fromborska katedra, w której pochowany jest kanonik warmiński, astronom Mikołaj Kopernik nazywana jest Matką Kościołów w Archidiecezji Warmińskiej. Frombork, oddalony od Krakowa o około 600 kilometrów, odwiedzą uczestnicy Światowych Dni Młodzieży.
Miasto leżące na szlaku kopernikowskim, położone jest nad Zalewem Wiślanym. Wzgórze Katedralne jest jednym z trzech Pomników Historii, a sama miejscowość należy do Ligii Polskich Miast i Miejsc UNESCO.
Jak podkreślił PAP proboszcz parafii katedralnej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny ks. dr Jacek Wojtkowski w sferze dziedzictwa kulturalnego Wzgórze Katedralne stanowi wyjątkowe średniowieczne założenie architektoniczne. "Jest to warownia katedralna, w murach której znajdują się kanonie wewnętrzne. Budowla reprezentuje styl ceglanego gotyku, który widoczny jest w budowlach gotyckich na północy Polski" - podkreślił.
Katedra we Fromborku należała do kapitału warmińskiej, w której zasiadali kanonicy różnych narodowości, a to sprawiło, że we Fromborku przecinają się różnorodne szlaki kulturowe. Przykładem wyjątkowej sztuki baroku jest kaplica grobowa pod wezwaniem Zbawiciela bp Krzysztofa Szembecka z XVIII wieku, do której polichromię wykonał rodowity Warmiak Maciej Meyer. Zwiedzając katedrę można zasłuchać się w muzykę organową z wyjątkowego instrumentu; system elektroniczny zainstalowany w organach imituje cały skład orkiestry.
To wyjątkowe miejsce, w którym żył i pracował wybitny astronom Mikołaj Kopernik. Kopernik na Warmii spędził połowę swego życia czyli 40 lat; we Fromborku pracował nad swoim epokowym dziełem "O obrotach sfer niebieskich". Tam prowadził obserwacje astronomiczne; jako miejsce tych obserwacji wskazywano na przykatedralny ogród. Kilka lat temu archeolodzy poszukiwali w ogrodzie słynnego pavimentum, czyli posadzki, na której Mikołaj Kopernik stawiał instrumentu astronomiczne. Jednak tego materialnego zabytku nie znaleziono. Sukcesem na miarę światową zakończyły się za to poszukiwania szczątków astronoma w katedrze fromborskiej. Do czasu poszukiwań archeologicznych, nie wiadomo było, w którym miejscu w katedrze Kopernik został pochowany. Po odnalezieniu szczątków w 2005 r. i identyfikacji zostały uroczyście pochowane w archikatedrze. Miejsce pochówku jest oznaczone, a przez szklaną posadzkę widać sarkofag.
Zwiedzający mogą obejrzeć wieżę wodną, dostarczająca niegdyś wodę na Wzgórze Katedralne. Ostatnio zabytek został poddany gruntownej rewitalizacji. Ci, którzy zwiedzą już Wzgórze, mogą także zajrzeć do dawnego średniowiecznego szpitala św. Ducha, otoczonego ogrodem ziołowym. Jak podał ks. Wojtkowski rocznie Wzgórze Katedralne odwiedza od 40 tys. do 50 tys. pielgrzymów i turystów.
W okolicach Fromborka z ciekawych miejsc warto wymienić Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów w Pieniężnie, w Elblągu zrekonstruowaną po II wojnie starówkę z najstarszą w mieście parafią - katedrą św. Mikołaja, a w Kadynach zespół klasztorny Franciszkanów, prawie 700-letni Dąb Bażyńskiego oraz zespół pałacowo-folwarczny z XVII wieku, niegdysiejszą rezydencję letnią cesarza Wilhelma. (PAP)
ali/ mow/