Jedną z największych w Europie szopek budowanych wewnątrz świątyni można od pasterki podziwiać w bazylice ojców franciszkanów w Katowicach-Panewnikach. W tym roku w bocznych nawach franciszkanie przedstawili wiele różnych, aktualnych wątków.
Panewnicka szopka, odwiedzana zawsze tłumnie przez wiernych z całego Śląska i spoza regionu, słynie z urody i wierności odtworzenia scen Ewangelii. Jej centralna część jest budowana w głównej nawie i ma 18 m wysokości, 14 m szerokości i 10 m głębokości. Przedstawiana jest tam zawsze scena narodzenia Jezusa.
„Choć co roku jest przedstawiana odrobinę inaczej, to nie są to wielkie zmiany. Jest tuż nad ołtarzem, gdzie odprawiamy Eucharystię, więc nie powinna rozpraszać wiernych. Pozwala kontemplować cud Bożego Narodzenia” – powiedział PAP proboszcz parafii o. Alan Rusek.
Szopkę powiększają sceny przedstawione w bocznych nawach, które mają po 6 m szerokości i 6 m wysokości. Co roku pojawiają się tam nowe akcenty. Lewa jest zawsze poświęcona ważnym wydarzeniom w historii zakonu. W tym roku przedstawia symboliczne spotkanie św. Franciszka i św. Dominika – twórców dwóch wielkich zakonów, w tle jest postać papieża Franciszka.
W prawej nawie franciszkanie przedstawiają zawsze to, co dzieje się w Kościele, w diecezji, w parafii. Jest tam nawiązanie do ogłoszonego przez papieża Roku Życia Konsekrowanego, który rozpoczął się 30 listopada, a zakończy – 2 lutego 2016 r.
„Wpadłem na pomysł, żeby z tej okazji umieścić w szopce manekiny w strojach sióstr i braci pracujących w naszej archidiecezji. Siostry z 6 zgromadzeń same przygotowały lalki w swoich strojach” – wyjaśnił o. Rusek.
Z Rokiem Życia Konsekrowanego wiąże wiele nadziei. „Może dzięki tej inicjatywie zwiększy się świadomość ludzi na temat zakonów, ich charyzmatów, bo teraz nie jest duża. Jak zawsze liczymy na nowe powołania. Również dla samych osób konsekrowanych będzie to okazja do odnowienia ducha” – mówił proboszcz.
W panewnickim żłóbku znalazł się też wizerunek katowickiej katedry w związku z przypadającym w przyszłym roku jubileuszem 90-lecia archidiecezji oraz szyb górniczy. „Górnictwo przechodzi teraz trudny czas. Potrzebuje programu naprawczego, ale i jedności, i modlitwy wiernych” – podkreślił o. Rusek.
Hasło tegorocznej szopki w Panewnikach to: „Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie”. Za jej kształt plastyczny odpowiada Paweł Jałowiczor. Co roku twórcy żłóbka umieszczają w nim ok. 150 figur ludzi i zwierząt. Najstarsza, przedstawiająca kobietę z dzbanem, liczy ponad 130 lat. Figurka Jezusa jest współczesna, ale pochodzi z samego Betlejem, skąd przywieziono ją do Katowic w latach 80.
Wierni mogą też obejrzeć na terenie kompleksu klasztornego ruchomy żłóbek oraz tzw. żywą szopkę, w której atrakcją są zwierzęta. (PAP)
lun/ pz/