Umowę w sprawie bezpłatnego użyczenia przestrzeni katowickiej archikatedry na potrzeby Panteonu Górnośląskiego w Katowicach podpisali w piątek dyrektor tej tworzonej instytucji Ryszard Kopiec i metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
Uchwałę w sprawie utworzenia wspólnej instytucji kultury pod nazwą Panteon Górnośląski Sejmik Województwa Śląskiego przyjął 20 kwietnia br. Samorząd regionu ma ją prowadzić z resortem kultury, samorządem Katowic i z archidiecezją katowicką, która przeznaczy na ten cel część powierzchni katedry.
O podpisaniu umowy formalizującej użyczenie katedry poinformował w piątek sekretarz i rzecznik arcybiskupa katowickiego ks. Tomasz Wojtal. Podał, że okres użyczenia wynosi 25 lat. Użyczana powierzchnia to 2150 mkw. w podziemiach archikatedry (wokół kościoła akademickiego) i na części dachu, gdzie powstać ma taras widokowy. Wartość rynkowa przekazywanej przestrzeni – zgodnie z operatem szacunkowym – to blisko 16 mln zł.
Rzecznik arcybiskupa zaznaczył, że instytucji przekazana została również na podstawie odpowiedniej umowy dokumentacja budowlana i wykonawcza panteonu zarówno części budowlanej, jak ekspozycji – z aktualnymi kosztorysami i z przedmiarami robót.
Umowę powołującą Panteon Górnośląski podpisano w lutym br. z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego w Katowicach. Ekspozycja, na którą rząd przeznaczył 40 mln zł, ma być udostępniona zwiedzającym w 2022 r. – w setną rocznicę przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.
Zaplanowana w formie ścieżki edukacyjnej ekspozycja ma znaleźć się w udostępnianej przez Kościół nieodpłatnie przestrzeni przyziemia archikatedry pw. Chrystusa Króla w Katowicach. Nowa w regionie instytucja kultury będzie prezentować na wystawie stałej, z wykorzystaniem multimediów, zasłużonych dla tej ziemi twórców, artystów, naukowców, polityków i żołnierzy. Nie będzie to klasyczne muzeum, bo nie będzie gromadziła eksponatów.
Wystawa ma być podzielona na cztery grupy tematyczne poświęcone: wybitnym postaciom związanym z kulturą, nauką i sztuką, bohaterom związanym ze Śląskiem – w tym powstańcom, społeczeństwu i społecznikom i ludziom Kościoła. Opiekę merytoryczną zadeklarował zespół naukowców Uniwersytetu Śląskiego pod przewodnictwem ks. dr. hab. Henryka Olszara.(PAP)
Autor: Mateusz Babak
mtb/ joz/