Przebudowę m.in. oranżerii i szklarni zakłada kolejny etap rewitalizacji kompleksu budynków wchodzących w skład palmiarni w Parku Oliwskim w Gdańsku. We wrześniu ma się zakończyć realizowana obecnie rozbudowa rotundy, w której rośnie 180-letni daktylowiec.
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska (DRMG) koordynująca w imieniu miasta rewitalizację palmiarni w Parku Oliwskim poinformowała, że „niebawem rozpocznie się przebudowa oranżerii, szklarni i budynku socjalno-technicznego”. Zapowiedziała, że prace, oprócz zabezpieczenia zabytkowych obiektów przed degradacją, wyeksponują wartości kulturowe obiektów.
Celem przebudowy oranżerii jest m.in. chęć jeszcze lepszego wyeksponowania znajdujących się w niej roślin. Planowana jest renowacja nadproży i wymiana okien. W oranżerii ma się znaleźć przestrzeń przeznaczona na kawiarnię oraz pomieszczenie, które może zostać wykorzystane na sale konferencyjną lub dydaktyczną. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością, m.in. dzięki zamontowaniu windy. Po rewitalizacji będzie możliwe przejście z oranżerii do rotundy, w której znajduje się palma.
Szklarnia i budynek socjalno-techniczny zostaną częściowo rozebrane i odbudowane według nowego projektu. W ramach zagospodarowania terenu przewiduje się uporządkowanie placu dookoła inwestycji, w tym wykonanie ścieżek spacerowych i kilku latarni. Zaplanowano także montaż kamer monitoringu.
Wchodząca w skład kompleksu palmiarni oliwskiego parku rotunda, w której rośnie 180-letni daktylowiec, jest rozbudowywana od ubiegłego roku. Ze względu na konieczność dodatkowego wzmocnienia jej stalowej konstrukcji termin zakończenia prac przesunięto na koniec III kwartału bieżącego roku. Nowa rotunda ma mieć 24 m wysokości. Powstaje w miejscu dotychczasowej, która nie mieściła już palmy będącej najstarszym drzewem tego gatunku w Europie, hodowanym w sztucznym środowisku. Roślina jest tak dorodna, że jej czubek wielokrotnie wybijał już szyby w szklanym dachu dotychczasowej, zbudowanej w 1985 r. i wysokiej na 15 metrów, budowli. Aby temu zapobiec, przez wiele lat ogrodnicy przycinali najwyższe partie liści rośliny.
Obecnie trwają prace nad wzmocnieniem stalowych elementów konstrukcji oraz montażem aluminiowych profili, umożliwiających oszklenie budynku. Rozpoczęcie montażu pierwszych szyb planowane jest na przełom czerwca i lipca. Koszt prac w Parku Oliwskim szacowany jest na ok. 7,7 mln zł.
Pod koniec czerwca mają być znane oferty, jakie wpłyną w przetargu na II etap rewitalizacji i przebudowy kompleksów budynków wchodzących w skład palmiarni. Prace potrwają 14 miesięcy od momentu podpisania umowy.
Park Oliwski to najbardziej znany i reprezentacyjny park w Gdańsku. Jego historia związana jest z zakonem cystersów, którzy w XII w. założyli w Oliwie klasztor, przy którym z czasem powstał ogród, a następnie park. Pierwsza palmiarnia pojawiła się w Parku w XVIII wieku. Od tego czasu obiekt wielokrotnie przebudowywano. Jako element zespołu pocysterskiego, palmiarnia została wpisana w 1971 r. do rejestru zabytków. Palmiarnia zwykle udostępniana jest zwiedzającym od maja do października. Wewnątrz, w warunkach zbliżonych do naturalnych, oprócz daktylowca i innych palm żyją m.in. aloesy, agawy, araukarie, bananowce, fikusy, filodendrony, kaktusy, opuncje, storczyki i sagowce. Największa atrakcja palmiarni - palma daktylowa - może urosnąć nawet do 25 metrów. Do takiej wysokości dorastają palmy daktylowe w naturalnym środowisku.
Szacuje się, że rocznie Park Oliwski odwiedza ok. 1 mln osób, z czego ok. 300-500 tys. osób zwiedza palmiarnię. (PAP)
autor: Bożena Leszczyńska
bls/ je/