Kultura i sztuka w okresie międzywojennym

28.10.2019

Kolekcja obrazów Stefana Kątskiego trafi do muzeum w Sanoku

Stefan Kątski w trakcie tworzenia dekoracji kurdybanowej (Montreal, lata 50.). Źródło: Wikimedia Commons Stefan Kątski w trakcie tworzenia dekoracji kurdybanowej (Montreal, lata 50.). Źródło: Wikimedia Commons

W trakcie poniedziałkowej sesji sejmiku woj. podkarpackiego radni przyjęli uchwałę o przekazaniu ponad 60 tys. zł na zakup kolekcji obrazów Stefana Kątskiego. 15 obrazów artysty trafić ma jeszcze w tym roku z Polskiego Instytutu Naukowego w Montrealu do Muzeum Historycznego w Sanoku.

Jak powiedział dziennikarzom Krzysztof Feret z klubu radnych Koalicja Obywatelska, przyjęta uchwała „wieńczy cały szereg zdarzeń, które miały miejsce wcześniej”. Dodał, że kolekcji, która obecnie znajduje się w instytucie polskim w Montrealu groziło rozproszenie. O jej ocalenie zabiegało m.in. Stowarzyszenie Związek Rodu Kątskich.

Feret podkreślił, że wykupienie kolekcji kosztować będzie ponad 83 tys. zł. Z budżetu województwa radni zgodzili się przekazać ponad 60 tys. zł, pozostałą kwotę wyłoży powiat sanocki oraz gmina i miasto Sanok.

Radny KO zaznaczył, że zabiegi o wykupienie kolekcji były prowadzone w sejmiku ponad podziałami partyjnymi. „Razem ze mną nad tą sprawą pracował radny z klubu PiS Adam Drozd” – dodał.

Obecny na konferencji Drozd przyznał, że nie znał dorobku ani życiorysu Stefana Kątskiego, zanim o pomoc w ratowaniu kolekcji nie zwróciło się stowarzyszanie rodu Kątskich.

„Kiedy jednak zapoznałem się z dorobkiem i życiorysem Stefana Kątskiego nie miałem wątpliwości, że należy zrobić wszystko, żeby pozyskać środki, aby wykupić tę kolekcję i nie do puścić do jej rozproszenia. Ród Kątskich służy Polsce od 14. wieku” – powiedział.

Zdaniem Drozda kolekcja wzbogaci zasoby muzeum w Sanoku. 15 obrazów Stefana Kątskiego trafi do Sanoka jeszcze w tym roku.

Kątski urodził się w Sanoku w 1898 r., służył w Legionach Polskich Józefa Piłsudskiego. Skończył ASP w Krakowie, Florencji i Paryżu, w tym ostatnim mieście dołączył do grupy skupionej w Komitecie Paryskim, pod kierunkiem prof. Józefa Pankiewicza. Był postimpresjonistą, najbliższy był mu koloryzm.

Oprócz malarstwa, Kątski wyspecjalizował się w konserwacji i renowacji starych płócien oraz polichromii sakralnych. W czasie II wojny światowej służył w I Korpusie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, po wojnie wyemigrował do Kanady. Od roku 1950 Kątski wraz z Józefem Krzywda-Polkowskim sprawował opiekę konserwatorską nad skarbami wawelskimi, które zdeponowane były w Kanadzie przez rząd RP na Uchodźstwie.

STEFAN Kątski zmarł w 1978 r. w Montrealu. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL