XIX wiek

18.05.2014 aktualizacja 18.07.2016

Kolekcja zabytkowych lamp bogatsza o kolejne eksponaty

Największa w Polsce kolekcja zabytków związanych z historią oświetlenia w Muzeum Podkarpackim w Krośnie wzbogaciła się o zbiór lamp olejnych i naftowych z XIX wieku – poinformował Krzysztof Gierlach z krośnieńskiego muzeum.

Kupiono pięć lamp olejnych z pierwszej połowy XIX wieku oraz 14 lamp naftowych z drugiej połowy tego stulecia. Są to lampy stołowe, które stanowiły część wystroju salonu. Zakup został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"W tej chwili nasza kolekcja liczy ponad dwa tysiące lamp, głównie naftowych. Mamy wszystkie typy tych lamp wykonane w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku w pracowniach Wiednia, Berlina, Budapesztu, Lwowa, Lipska, Warszawy" – podkreślił Gierlach.

Aktualnie muzeum zabiega o kolekcje świeczników sakralnych z końca XVIII wieku.

Istniejąca od 1958 r. ekspozycja dysponuje jedynie kopią pierwszej, skonstruowanej w 1853 r. przez Ignacego Łukasiewicza, lampy naftowej. Kopię wykonano na podstawie jej opisu.

Lampa Łukasiewicza miała cylindryczny kształt, zbiornik na paliwo zrobiony był z grubej blachy zabezpieczającej przed pożarem. Rurkowy palnik osłonięto perforowaną przesłoną, która pozwalała na prawidłowy przepływ powietrza. Specjalny kominek osłaniał ssący, porowaty knot, zapewniając ekonomiczne spalanie nafty.

Lampę według pomysłu Łukasiewicza wykonał lwowski blacharz zajmujący się wytwarzaniem lamp olejnych, Adam Bratkowski. Łukasiewicz nigdy nie opatentował swojego wynalazku.(PAP)

kyc/ dym/ jbr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL