Największa w Polsce kolekcja zabytków związanych z historią oświetlenia w Muzeum Podkarpackim w Krośnie wzbogaciła się o zbiór lamp olejnych i naftowych z XIX wieku – poinformował Krzysztof Gierlach z krośnieńskiego muzeum.
Kupiono pięć lamp olejnych z pierwszej połowy XIX wieku oraz 14 lamp naftowych z drugiej połowy tego stulecia. Są to lampy stołowe, które stanowiły część wystroju salonu. Zakup został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
"W tej chwili nasza kolekcja liczy ponad dwa tysiące lamp, głównie naftowych. Mamy wszystkie typy tych lamp wykonane w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku w pracowniach Wiednia, Berlina, Budapesztu, Lwowa, Lipska, Warszawy" – podkreślił Gierlach.
Aktualnie muzeum zabiega o kolekcje świeczników sakralnych z końca XVIII wieku.
Istniejąca od 1958 r. ekspozycja dysponuje jedynie kopią pierwszej, skonstruowanej w 1853 r. przez Ignacego Łukasiewicza, lampy naftowej. Kopię wykonano na podstawie jej opisu.
Lampa Łukasiewicza miała cylindryczny kształt, zbiornik na paliwo zrobiony był z grubej blachy zabezpieczającej przed pożarem. Rurkowy palnik osłonięto perforowaną przesłoną, która pozwalała na prawidłowy przepływ powietrza. Specjalny kominek osłaniał ssący, porowaty knot, zapewniając ekonomiczne spalanie nafty.
Lampę według pomysłu Łukasiewicza wykonał lwowski blacharz zajmujący się wytwarzaniem lamp olejnych, Adam Bratkowski. Łukasiewicz nigdy nie opatentował swojego wynalazku.(PAP)
kyc/ dym/ jbr/