Kultura i sztuka po 1989 roku

21.01.2020

Kolumna Zygmunta przejdzie remont

Warszawa, 08.01.2019. Widok na Plac Zamkowy w Warszawie.  PAP/T. Gzell Warszawa, 08.01.2019. Widok na Plac Zamkowy w Warszawie. PAP/T. Gzell

Najpewniej w wakacje kolumna Zygmunta zostanie poddana zabiegom konserwatorskim. Mimo remontu nadal będzie można oglądać pomnik, bo ma nie być zasłaniany rusztowaniem.

Jak podał stołeczny ratusz, okładzina schodów zostanie zdemontowana i ponowne ułożona. Ubytki zostaną uzupełnione tzw. metodą flekowania ze starannie dobranego kamienia, a całość okładziny scalona kolorystycznie.

Prace remontowe obejmą także mycie kolumny, oczyszczenie części metalowych, scalenie kolorystyczne i naniesienie powłok zabezpieczających na powierzchnię rzeźby króla Zygmunta III.

Obecnie trwa przygotowywanie przetargu, który wyłoni wykonawcę. Remont konserwatorski powinien zacząć się na początku drugiej połowy roku. Zarząd Terenów Publicznych, który nadzoruje remont jego koszt szacuje na ponad 230 tys. zł. Prace potrwają 2-3 miesiące.

Kolumna Zygmunta stoi w Warszawie od 1644 r. Często przechodzi czyszczenie i remonty. Ostatnio, w 2006 r., remontowane były schody, a kapitalny remont ze zdjęciem rzeźby z kolumny został przeprowadzony w 1996 r. (PAP)

Autorka: Natalia Kamińska

nmk/ robs/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL