Prezydent Bronisław Komorowski otrzymał w poniedziałek w Rydze kopię księgi "Terra Mariana", opowiadającej m.in. o historii Inflantów. Zapowiedział, że znajdzie ona swoje miejsce w Bibliotece Narodowej w Warszawie.
Księgę przekazał Komorowskiemu prezydent Łotwy Andris Berzins.
"Serdecznie dziękuję za wyróżnienie, jakim jest przekazanie tego wyjątkowego dzieła. Znajdzie ono poczesne miejsce w Bibliotece Narodowej w Warszawie, ale ma również zagwarantowane miejsce w moim sercu" - podkreślił Komorowski.
Zwrócił uwagę, że w księdze można znaleźć wspomnienie także o rodzinie Komorowskich. Jak mówił prezydent RP, dla niego "ważnym źródłem inspiracji w stawianiu mocnych akcentów na politykę sąsiedztwa i docenienia sąsiedztwa krajów bałtyckich, w tym Łotwy są właśnie korzenie rodzinne".
Komorowski podziękował Berzinisowi za współpracę dwustronny między Polska a Łotwą, a także wielostronną z Litwą i Estonią. "A przede wszystkich za wspólne spojrzenie na wagę relacji w ramach UE i w ramach NATO" - dodał.
Berzins podkreślił, że księga "Terra Mariana" to "nie tylko opowieść o ziemi maryjnej, ale także o ludziach tam zamieszkałych, którzy tworzyli relacje pomiędzy Polską a Łotwą". Jak dodał łotewski prezydent, przekazuje księgę jako podarunek dla narodu polskiego. Wyraził nadzieję, że będzie to kolejny element umacniający relacje pomiędzy oboma krajami.
Prezydent Łotwy Andris Berzins podkreślił, że księga "Terra Mariana" to "nie tylko opowieść o ziemi maryjnej, ale także o ludziach tam zamieszkałych, którzy tworzyli relacje pomiędzy Polską a Łotwą". Jak dodał łotewski prezydent, przekazuje księgę jako podarunek dla narodu polskiego. Wyraził nadzieję, że będzie to kolejny element umacniający relacje pomiędzy oboma krajami.
W 1888 roku papież Leon XIII otrzymał dar od chrześcijan bałtyckich z okazji 50-lecia kapłaństwa. Specjalny album został przygotowany w Rydze z inicjatywy polskiej hrabiny Marii Przeździeckiej. Prace były kontynuowano pod kierunkiem historyka i etnografa barona Gustava von Manteuffela. Na przełomie XIX i XX wieku Manteuffel przygotował około 350 publikacji o historii Polski i krajów bałtyckich, m.in. w języku polskim i niemieckim. Rezultatem była m.in. materiał historyczny o Inflantach, terytorium dzisiejszej Łotwy i Estonii. Album powstał w jednym egzemplarzu i był przechowywany w Bibliotece Apostolskiej w Watykanie. Składa się z 70 arkuszy pergaminu, na których uwiecznione są inflanckie zamki, ruiny zamków, kościoły, nagrobki, krajobrazy, herby i pieczęcie, złote i srebrne monety.
W 2004 roku łotewski Uniwersytet Daugavpils, ambasada Łotwy przy Stolicy Apostolskiej i uczeni z kilku łotewskich instytucji postanowili opublikować faksymile z albumu "Terra Mariana", uzupełnione o komentarze. W pierwszym etapie w Modenie opublikowano 10 faksymile, które w 2011 roku zostały przekazane Łotwie. Reprodukcje albumu "Terra Mariana 1186 - 1888" otrzymali w prezencie prezydenci Estonii, Litwy i Niemiec.
Komorowski odwiedził w poniedziałek także Kurnene, gdzie sięgają korzenie jego rodziny. "Kilkaset lat obecności mojej rodziny na pograniczu Litwy i Łotwy ma istotny wpływ na moją wrażliwość, na moje zrozumienie potrzeby budowania przyjacielskich, ścisłych relacji z tymi krajami" - podkreślił.
Zarówno dla Komorowskiego jak i dla Berzinisa było to spotkanie pożegnalne. Obaj kończą swoje urzędowanie jako prezydenci. Prezydenta Łotwy zastąpi dotychczasowy minister obrony Raimonds Vejonis.
Z Rygi Agnieszka Szymańska (PAP)
ajg/ az/ ap/